12 September 2010 - 11:31 AMT
Ռագներ Բոե. ՆԱՏՕ-ի գլխավոր խնդիրը միջազգային փրկարարական ջոկատների միջև համակարգման ու համագործակցության մշակումն է
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ՆԱՏՕ-ի, ինչպես նաև «Աղետների հետևանքների վերացման ալյանսի» ու տարբեր երկրների փրկարարների անունից ներկա գտնվել Հայաստանում զորավարժությունների առաջին օրվան»,- տարերային աղետների հետևանքների լիկվիդացմանը նվիրված «Հայաստան 2010» ՆԱՏՕ- ի պաշտոնական զորավարժությունների բացման ժամանակ հայտնել է ՆԱՏՕ-ի ուսումնամարզական կենտրոնի ղեկավար Ռագներ Բոե: Ընդ որում, նա երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի ղեկավարությանն ու ՀՀ ԱԻՆ-ին այն բանի համար, որ նրանք նման բարդ խնդիր են ստանձնել և կազմակերպել են այդ զորավարժությունները: «Բայց անգամ արտակարգ կազմակերպված զորավարժությունները չեն կարողանա լավ արդյունք ապահովել առանց փրկարարների անձնական ջանքերի»,- ասել է նա: Նրա խոսքով, այդ զորավարժությունների գլխավոր խնդիրներից մեկը միջազգային փրկարարական ջոկատների միջև համակարգման ու համագործակցության մշակումն է: «Վերջին տարիներին մենք տարբեր տարերային աղետների զգալի աճ ենք նկատում: Եվ գնալով ավելի հաճախ տուժած պետությունը ստիպված է լինում դիմել միջազգային օգնությանը»,- ասել է Բոեն: Այդ համատեքստում նա նկատել է, որ համագործակցության ժամանակ տարբեր երկրների փրկարարները բախվում են տարբեր խնդիրների հետ, օրինակ` լեզվի խնդիր, սարքավորման տարբեր տիպեր: Նրա խոսքով, ՆԱՏՕ-ի ամենամյա զորավարժությունները հնարավորություն են ընձեռում մշակել հենց այդ տարրերը:
Ռագներ Բոեն նաև հույս է հայտնել, որ զորավարժությունների ավարտին մասնակիցները կհեռանան նոր փորձով զինված:
Զորավարժություններին կմասնակցեն 333 փորձագետներ ու դիտորդներ 28 երկրներից ու 5 միջազգային կազմակերպություններից, ինչպես նաև Հայաստանի 373 ներկայացուցիչներ: Զորավարժությունները կընթանան երեք փուլով` նախապատրաստական աշխատանքներ և թիմա-շտաբային զորավարժություններ (սեպտեմբերի 11-13), դաշտային զորավարժություններ (սեպտեմբերի 14-15), քննարկումներ և արդյունքների ամփոփում (սեպտեմբերի 16):

12 September 2010 - 11:31 AMT
Рагнер Бое: Главная задача НАТО – отработка координации и сотрудничества между международными спасательными отрядами
“Для меня большая честь от лица НАТО, а также центра «Альянса по ликвидации последствий катастроф» и спасателей разных стран быть на первом дне учений в Армении”, – заявил в ходе открытия официальных учений НАТО «Армения 2010» по ликвидации последствий стихийных бедствий руководитель учебно-тренировочного центра НАТО Рагнер Бое. При этом он выразил благодарность руководству Армении, а также МЧС РА за то, что они взяли на себя такую сложную задачу и организовали учения. «Но даже отлично организованные учения не смогут дать хорошие результаты, без личных усилий спасателей», – сказал он. По его словам, одной из главных задач этих учений является отработка координации и сотрудничества между международными спасательными отрядами. «В последние годы мы видим заметное увеличение различных стихийных бедствий. И все чаще и чаще пострадавшее государство вынуждено обращаться к международной поддержке», – сказал Бое. В этом контексте он заметил, что при сотрудничестве спасатели разных стран сталкиваются с различными проблемами, к примеру – языковой барьер, различные типы оборудования. По его словам, ежегодные учения НАТО дают возможность обрабатывать именно эти элементы.
Рагнер Бое также выразил надежду, что при завершении учений участники будут уезжать вооруженные новым опытом.
В учениях примут участие 333 эксперта и наблюдателя из 28 стран и пяти международных организаций, а также 373 представителя Армении. Учения пройдут в три этапа: подготовительные работы и командно-штабные учения (11-13 сентября), полевые учения (14-15 сентября), обсуждения и подведение итогов (16 сентября).