14 September 2010 - 13:05 AMT
Սեպտեմբերի 19-ին Լոռու մարզում տեղի կունենա Ախթալայի Սբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու վերաօծման արարողությունը և այդ առիթով կկազմակերպվի ժողովրդական մեծ տոնախմբություն:
Տոնախմբության կազմակերպիչներն են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, ՀՀ Առաքելական եկեղեցու Գուգարաց թեմը, Լոռու մարզպետարանը և Ախթալայի քաղաքապետարանը, «Վիվասել ՄՏՍ»-ը, «Լոռվա ձոր» հայրենակցական միությունը, Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագիր ՀԿ-ն, «Հայ խոհարարական ավանդույթների պահպանման և զարգացման» ՀԿ-ն, «Բարեպաշտ սերունդ» և «Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիա» ՀԿ-ն:
Ախթալայի Սբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու վերաօծման արարողությանը կհաջորդի սբ Պատարագը, այնուհետև տեղի կունենա «Թագավորներ, թագուհիներ և իշխաններ» բազմալեզու վահանակների բացման շնորհանդեսը: Ախթալայի վանքում տեղադրված վահանակները ներկայացնում են այն ամրոցները, պալատները և վանքերը, որոնք կառուցել են ժամանակի ամենահայտնի ընտանիքներից մեկը` Զաքարյանները:
Շնորհանդեսին կհաջորդի «Ամուսնական մատանիների հուշարձան»-ի բացման արարողությունը:
Տոնական համերգից հետո կմեկնարկի ավանդական «Խորովածի փառատոնը» և կսկսվի ժողովրդական տոնախմբություն, որին կուղեկցեն հայկական երգն ու պարը, ժողովրդական խաղերը:
Տոնախմբությունը կեզրափակվի «Խորովածի փառատոնի» արդյունքների ամփոփման և մրցանակների հանձնման արարողությամբ:

14 September 2010 - 13:05 AMT
Переосвящение храма, открытие памятника обручальным кольцам и фестиваль шашлыка пройдут в Ахтале в один день
“19 сентября состоится церемония переосвящения храма Сурб Мариам Аствацацин (храм пресвятой Богородицы) города Ахтала Лорийской области”,- сказал начальник управления туризма и территориального экономического развития министерства экономики Армении Мехак Апресян на пресс-конференции 14 сентября. Он отметил, что после церемонии переосвящения состоится открытие памятника обручальным кольцам. “Я думаю, что этот день станет особенным для молодоженов, и вызовет большой интерес в Диаспоре”,- подчеркнул Мехак Апресян.
Начальник государственной службы социального обеспечения Армении Вазген Хачикян отметил, что церемония переосвящения храма Сурб Мариам Аствацацин является очень важным событием, поскольку более 200 лет в этом храме не звучали молитвы армянских священнослужителей. По словам Хачикяна, церемонию переосвящения храма проведет предводитель Гугаркской епархии иерей Сепу Чурджян, в присутствии представителей Первопрестольного Эчмиадзина. После Литургии начнутся народные гуляния.
Состоится также открытие информационных табличек “Цари, царицы и князья”, установленные общественной организацией “Программа изучения армянских памятников” (AMAP). Эти таблички будут рассказывать о крепостях, дворцах и храмах, построенных князьями из знаменитого рода Закарянов. После отмеченных мероприятий в Ахтале стартует ставший уже традиционным фестиваль шашлыка.
“Думаю, это будет очень интересно для туристов, поскольку в этот день они смогут непосредственно приобщится к армянским традициям”,- подчеркнул руководитель AMAP Ричард Най.