15 September 2010 - 14:11 AMT
Սեպտեմբերի 19-ին Արագած լեռան վրա մոմեր կվառվեն որպես բողոքի նշան Սուրբ Խաչ եկեղեցում առանց խաչի տեղադրման պատարագ մատուցելու դեմ
«Հայ ասպետ» ինտելեկտուալ հեռուստախաղի հիմնադիր և հաղորդավար Կարին Տոնոյանը կոչ է արել բոլորին, ովքեր պատրաստվում են մեկնել Աղթամար կղզի Սուրբ Խաչ եկեղեցու պատարագին ներկա գտնվելու համար, ետ կանգնել այդ մտադրությունից և դրանով պաշտպանել հայկական կրոնը և հավատը: «Արդեն Աղթամար կղզի մեկնելու ժամանակ մենք գիտեինք, որ հայկական խաչը չի դրվելու գմբեթին, սակայն, այն, որ հիմա խաչը եկեղեցու առաջ է, վկայում է միայն թատրեկանացված բեմականացման մասին, որը պատրաստել է թուրքական կառավարությունը համաշխարհային հանրության համար»,- նշել է Տոնոյանը:
Նրա խոսքերով, բանը միայն վիրավորանքի մեջ չէ, որը հասցվել է «Հայ ասպետի» հաղթողներին, երբ զբոսաշրջիկների աչքի առաջ նրանց աղոթքի ժամանակ ուժով դուրս են բերել Սուրբ Խաչ եկեղեցուց, այլ նաև նրանում, որ թուրքական էքսկուրսավարները փորձում են խեղաթյուրել հայոց պատմությունը: «Եկեղեցու վերանորոգումից հետո հնագույն հայկական խաչքարը տեղադրել են ոչ թե ուղղահայաց, այլ հորիզոնական: Էքսկուրսավարները պատմում են, որ խաչքարը միշտ է այդպես կանգնած եղել, և դա վկայում է հայերի կողմի քրիստոնեական կրոնի նկատմամբ անփութության մասին»,- նշել է Տոնոյանը:
Սեպտեմբերի 19-ին Արագած լեռան վրա մոմեր կվառվեն որպես բողոքի նշան Սուրբ Խաչ եկեղեցում առանց խաչի տեղադրման պատարագ մատուցելու դեմ:

15 September 2010 - 14:11 AMT
19 сентября на горе Арагац зажгут свечи в знак протеста против проведения литургии в храме Сурб Хач без креста на его куполе
Основатель и ведущая интеллектуальной телеигры “Ай Аспет” Карин Тоноян призвала всех, кто собирается поехать на остров Ахтамар, чтобы присутствовать на литургии в армянском храме Сурб Хач (храм Святого Креста), проигнорировать это событие, и тем самым защитить армянскую веру и религию. “Уже во время поездки на остров Ахтамар мы знали, что армянский крест не будет водружен на купол, однако то, что он сейчас стоит перед храмом, свидетельствует только о театрализованном представлении, которое устроило турецкое правительство для мировой общественности”,- отметила Карин Тоноян.
По ее словам, дело не в только в оскорблении, нанесенном победителям “Ай Аспет”-а, когда на глазах у сотен туристов детей силой вытолкнули из храма Сурб Хач во время молитвы, но и в том, что турецкие гиды пытаются исказить армянскую историю. “После реставрации храма древний армянский хачкар поставили не вертикально, как полагается, а горизонтально. Указывая на него, гиды говорят многочисленным посетителям храма, что хачкар всегда так стоял, и это свидетельствует о пренебрежении армянами христианской религии. Однако я уверена, что до посещения храма туристы детально знакомятся с его историей и не верят этим рассказам”,- отметила Карин Тоноян.
Она добавила, что 19 сентября сотни “Ай Аспет”-ов зажгут свечи вокруг большого креста на горе Арагац, и таким образом будут протестовать против проведения литургии в армянском храме Сурб Хач без креста на его куполе.