Սեպտեմբերի 19-ին Տաջիկստանում կբացվեն Միջազգային երիտասարդական ուսումնաբնապահպանական «Համագործակցության էկոլոգիա» անունը կրող ճամբարը և պատանի բնապահպանի դպրոցը: Այդ միջոցառումներին կմասնակցի ԱՊՀ 8 երկրներից` Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղըզստանից, Մոլդովայից, Ռուսաստանից և Տաջիկստանից ժամանած ավելի քան 50 ներկայացուցիչ:
PanARMRNIAN.Net-ին ուղարկած հաղորդագրության մեջ ԱՊՀ մասնակից պետությունների մարդասիրական համագործակցության միջպետական հիմնադրամի մամլո ծառայությունը հայտնում է, որ մեկ շաբաթվա ընթացքում բնապահպանության ոլորտում աշխատող երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունների առաջնորդները, համապատասխան ֆակուլտետների ուսանողները, ինչպես նաև կամավորները կմասնակցեն էկոլոգիայի, առողջ ապրելաձևի, արտակարգ իրավիճակների, էներգամատակարարման հարցերով ուսումնական սեմինարների: Նրանց համար կազմակերպվելու են նաև կլիմայի փոփոխության և էներգամատակարարման հիմնախնդիրների վերաբերյալ վարպետության դասեր:
Միջոցառումները կազմակերպել է Տաջիկստանի կառավարությանը կից գործող երիտասարդության, սպորտի և զբոսաշրջության հարցերով հանձնաժողովը` ԱՊՀ մասնակից պետությունների մարդասիրական համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ:

17 September 2010 - 13:28 AMT
19 сентября в Ратмирском ущелье Таджикистана откроется Международный молодежный образовательно-экологический лагерь "Экология Содружества" и Школа молодого эколога, в которых примут участие более 50 представителей из 8 стран СНГ, Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, России и Таджикистана.
Как отмечается в поступившем в PanARMRNIAN.Net сообщении пресс-службы Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ, в течение недели молодые люди, лидеры молодёжных общественных объединений, работающие в сфере экологии, студенты соответствующих факультетов в сфере экологии, а также волонтёры, примут участие в образовательных семинарах по вопросам экологии, здорового образа жизни, чрезвычайных ситуаций, энергосбережения. Для них также будут организованы мастер-классы по проблемам изменения климата и энергосбережения.
Мероприятия организованы Комитетом по делам молодёжи, спорта и туризма при Правительстве Таджикистана при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.