20 September 2010 - 12:02 AMT
Հայաստանի և Ուզբեկստանի քաղաքացիներին սպանած Պետերբուրգի ազգայնամոլները հարձակումները կազմակերպել են ֆլեշմոբի սկզբունքով
ՌԴ դատախազությանը կից Պետերբուրգի քննչական վարչությունն ավարտեց ազգայնամոլ դեռահասների խմբավորման գործի հետաքննությունը, որը հարձակումներ էր կազմակերպում Ինտերնետի և SMS հաղորդագրությունների միջոցով:
Ինչպես հաղորդում է «Սանկտ Պետերբուրգի Կոմերսանտ» թերթը, մոտ 3 տարի առաջ ստեղծված խմբավորման մեջ ընդգրկված էր 25 հոգի: Ծայրահեղականների մեծ մասը ծանոթադել են ինտերնետի միջոցով, իսկ իրենց գործողությունները կատարել են ֆլեշմոբի սկզբունքով՝ ակցիաների անցկացման ժամանակի և վայրի մասին պայմանավորվում էին SMS-հաղորդագրությունների միջոցով:
2007 թվականի օգոստոս-դեկտեմբերին խմբավորման անդամները «12 հարձակում են կատարել քաղաքացիների վրա, այդ թվում 2 սպանություն և 1 սպանության փորձ: Ամենամեծ հնչեղությունը ստացան Հայաստանի ու Ուզբեկստանի քաղաքացիների սպանությունները, ինչպես նաև Տուվայից լրագրողուհի Սայանա Մոնգուշի դաժան ծեծը:
Հետաքննությանն մանրամասները չեն բացահայտվում, սակայն, գործի բացահայտման համար հիմք ծառայեցին այն տեսանյութերը, որոնք դեռահասները ինտերնետում էին տեղադրել: Հանցագործությունների կատարման մեղադրանքը ներկայացվել է խմբավորման 25 անդամներին: Նախորդ շաբաթվա ընթացքում քրեական գործն ուղարկվեց Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքային դատարան գործի քննության համար: Լսումների օրը դեռևս չի նշանակվել:

20 September 2010 - 12:02 AMT
Петербургские националисты, убившие граждан Армении и Узбекистана, организовывали нападения по принципу флешмоба
Петербургское управление Следственного комитета при прокуратуре РФ завершило расследование дела националистской подростковой группировки, организовавшей нападения посредством Интернета и SMS-сообщений.
Как сообщает газета “Комерсантъ Санкт-Петербург”, в группировку, созданную около трех лет назад учеником 11-го класса одной из школ города Зеленогорска Андреем Линоком, входило 25 человек. Большая часть экстремистов была знакомы лишь через Интернет, а свои акции подростки проводили по принципу флешмоба — о времени и месте проведения силовых акций злоумышленники договаривались посредством SMS-сообщений.
В период с августа по декабрь 2007 года члены группировки "совершили 12 нападений на граждан, в том числе 2 убийства и 1 покушение на убийство. Самыми громкими преступлениями группы стали убийства граждан Армении и Узбекистана, а также жестокое избиение журналистки из Тувы Саяны Монгуш.
Подробности следствия не раскрываются, но, как утверждают сотрудники СКП, одной из основных зацепок в этом деле стали как раз видеозаписи, которые подростки выкладывали в Интернете. Обвинение в совершении преступлений было предъявлено всем 25 членам группировки. В конце минувшей недели уголовное дело было направлено в Санкт-Петербургский городской суд для рассмотрения по существу. Дата начала слушаний пока не назначена.