5 October 2010 - 11:29 AMT
«Կա 157 000 մարդ, որոնց հայ փախստականները թողել են 3-ական բնակարան ողջ Ադրբեջանի տարածքում»,-ասել է Փոլադովը
«Բնակվելով Բաքվում, ես 1988թ. դարձա այն հանցագործությունների ականատեսը, որոնք կատարվում էին այնտեղ»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ադրբեջանահայության լիազոր անդամների համագումարի կազմկոմիտեի ներկայացուցիչ Էդվարդ Փոլադովը: Ըստ նրա, Սումգայիթի ջարդերի ժամանակ ռուսական զորքերը ուշանում էին, և հետո պաշտպանում էին ոչ թե հայկական, այլ ադրբեջանական թաղամասերը: «Ինձ այսօր զարմացնում է այն, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն հանկած հիշեց Հայաստանից փախստականների մասին»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ Ադրբեջանում չկան փախստականներ Հայաստանից: «Կա 157 000 մարդ, որոնց հայ փախստականները թողել են 3-ական բնակարան ողջ Ադրբեջանի տարածքում»,-ասել է Փոլադովը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ Ղարաբաղի ազատագրված տարածքներում բնակչությունը նվազել է՝ 30 000-ից հասնելով 20 000-ի: Ըստ նրա, պատճառը կարող են լինել վերջին իրադարձությունները Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում: Փոլադովը նշել է նաև, որ ադրբեջանական իշխանությունները, խոսելով «Ադրբեջանում 30 000 հայ փախստականների մասին», նկատի ունեն այն հայերին, որոնք բնակվում են Ղարաբաղի մերձակա տարածքներում:

«Проживая в Баку, я с 1988 года был очевидцем всех преступлений, которые творились там», заявил на пресс-конференции в Ереване представитель оргкомитета уполномоченных членов съезда армян-уроженцев Азербайджана Эдвард Поладов. По его словам, во время резни в Сумгаите российские войска всегда опаздывали, и защищали не армянские, а азербайджанские кварталы. «Меня сегодня удивляет то, что Минская группа ОБСЕ вдруг заговорила о беженцах из Армении», – сказал он, добавив, что в Азербайджане нет беженцев из Армении. «Есть 157 000 человек, которым армянские беженцы оставили по три квартиры на каждого по всему Азербайджану», – сказал он.
При этом он заметил, что в освобожденных районах Карабаха число жителей упало с 30 000 до 20 000 человек. По его словам, возможной причиной этого могут быть последние события на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана. Поладов также заметил, что азербайджанские власти, говоря о «30 000 армянских беженцах в Азербайджане», имеют в виду тех армян, которые проживают на освобожденных территориях Карабаха.