5 October 2010 - 13:54 AMT
ՀՀտրանսպորտի և կապի նախարարՄանուկ Վարդանյանի մոտ հոկտեմբերի 5-ին տեղի է ունեցել հանդիպում բեռնափոխադրումներ իրականացնող մի շարք տեղական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ և քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Տրանսպորտիև կապի փոնախարարԱրտաշեսԱվետիսյանը ներկաներին տեղեկացրել է, որ հունվարի 1-ից հանրապետությունում կներդրվի թվային տախոգրաֆների համակարգ: Ինչպես նշվում է ՀՀտրանսպորտի և կապի նախարարության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, ըստ այդ նոր համակարգի, միջպետական բեռնափոխադրումներ իրականացնող բոլոր տրանսպորտային միջոցները պետք է կահավորված լինեն թվային տախոգրաֆներով (հսկիչ սարք), իսկ դրանց վարորդները` ունենան թվային տախոգրաֆի քարտեր: «Թվային տախոգրաֆները կվերահսկեն վարորդների աշխատաժամանակը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Արտաշես Ավետիսյանը նշելէ,որտախոգրաֆների տեղադրման անհարժեշտությունը բխում է «Միջազգային ավտոճանապարհային փոխադրումներ կատարող տրանսպորտային միջոցների անձնակազմի աշխատանքի մասին» համաձայնագրի պահանջներից, որին Հայաստանը միացել է 2006թ.-ին: Փոխնախարարը տեղեկացրել է նաև, որ համակարգի ներդրման նպատակով շուտով կհայտատրվի միջազգային բաց մրցույթ:
Տախոգրաֆը չափման տեխնիկական սարք է, որը նախատեսված է ավտոմեքենայի ժամանակի, արագության, շարժման, վարորդների աշխատանքի և հանգստյան շրջանների անընդմեջ ինդիկացման ու գրանցման համար:

Заместитель министра транспорта и связи РА Арташес Аветисян сообщил, что с 1 января 2011 года в республике будет внедрена новая система цифровых тахографов. Как отмечается в сообщении пресс-службы Министерства транспорта и связи РА, согласно новой системе контрольных устройств, на всех автотранспортных средствах, осуществляющих грузоперевозки, должны быть установлены цифровые тахографы, а их водители должны иметь соответствующие карты. «Цифровые тахографы призваны контролировать рабочие часы водителей», – говорится в сообщении.
Арташес Аветисян отметил, что внедрение данной системы исходит из требований соглашения «О работе сотрудников транспортных средств, осуществляющих международные грузоперевозки», к которому Армения присоединилась в 2006 году. Замминистра также сообщил, что с целью внедрения системы цифровых тахографов в ближайшее время будет объявлен открытый международный конкурс.
Тахограф- бортовое техническое устройство измерения, предназначенное для непрерывной индикации и регистрации в автоматическом режиме времени, скорости движения и пробега автомобиля, периодов времени труда и отдыха водителей.