16 October 2010 - 11:09 AMT
ՀՀ կառավարության 2004թ. ապրիլի 22-ի որոշմամբ հոկտեմբերի 16-ը նշվում էր որպես «Մամուլի աշխատակցի օր», որը հետագայում վերանվանվեց և դարձավ Հայ մամուլի օր: Այս օրը նշանավորվել է Մադրասում հայկական առաջին «Ազդարար» տպագիր պարբերականի հրատարակությամբ:
«Ազդարարը» առաջին հայկական պարբերականն է: Հիմնադրվել է Մադրասում 1794 թվականի հոկտեմբերի 14-ին։ «Ազդարար» ամսագրի հիմնադիրն էր Հարություն Շմավոնյանը: Այն գործել է մինչև 1796 թվականի մարտ ամիսը։ Այդ ընթացքում հրատարակել է 18 համար: Լուրերից բացի պարբերականում տպագրվում էին նաև գեղարվեստական ստեղծագործություններ, թարգմանություններ, պատմական աշխատություններ: Տպագրվում էին նաև լուրեր Ռուսաստանից, մասնավորապես, Եկատերինա Երկրորդի հրամանը հայերի համար Գրիգորիոպոլ քաղաքի հիմնադրման մասին:

16 October 2010 - 11:09 AMT
Решением правительства Армении от 22 апреля 2004 года 16 октября отмечается как «День работника прессы», который впоследствии был переименован в «День армянской прессы». Эта дата приурочена к 16 октября 1794 года, когда в Мадрасе (Индия) вышел в свет первый армянский печатный периодический журнал «Аздарар» (“Вестник”).
Аздарар – первое армянское периодическое издание, ежемесячный журнал, орган торговой буржуазии армянской колонии в Индии. Издавался в городе Мадрас с октября 1794 по март 1796. Редактор Арутюн Шмавонян. Всего вышло в свет 18 номеров. В журнале, кроме торговых, экономических и политических известий, публиковались художественные произведения, переводы и исторические труды. Печатались также корреспонденции из России, в частности указ Екатерины II об основании для армян города Григориополя.