6 November 2010 - 08:58 AMT
Հայաստանի նախագահը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել Սևանա լճի հիմնախնդիրների լուծման վերաբերյալ: Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ նախագահին կից Սևանա լճի հիմնախնդիրների հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանը, առաջին հերթին ափամերձ ճահճացված տարածքները կմաքրվեն թփերից ու ծառերից: Այդ նպատակով ձեռք կբերվեն բազմաֆունկցիոնալ էքսկավատորներ, որոնցից մեկը կաշխատի 90 սմ խորության վրա:
«Այդ աշխատանքները կավարտվեն 2-3 տարում»,-ասել է Մովսիսյանը: Բացի այդ, նախագահը հանձնարարել է ապամոնտաժել շուրջ 520 կառույց: Մինչև 2011թ. ապրիլը կավարտվեն պոմպակայանի ու էլեկտրակայանի շինարարության աշխատանքները:
Մովսիսյանը հայտնեց նաև, որ այս տարի շահագործման կհանձնվի Սևանի ՀԷԿ-ը ր ձկնապաշտպան կառույցը: Կլուծվեն նաև Սևան-Հրազդան դերիվացիոն ջրանցքի խնդիրները:
Իր հերթին Հայաստանի տրանսպորտի ու կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը հավելել է, որ Սևան-Լճաշեն 2,5 կմ երկարության ճանապարհահատվածի կառուցման համար հատկացվել է 960 մլն դրամ: Շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2009թ., սակայն 300 մլն դրամը չիրացվեց Սևանի մակարդակի բարձրացման պատճառով: «Նախագահը հանձնարարել է ասֆալտապատել ճանապարհը: Հաշվի առնելով կլիմայական պայմանները աշխատանքները կիրականացվեն 2011թ. ապրիլ-մայիսին»,-ասել է նախարարը:
Ըստ նրա, Սևան-Լճաշեն ճանապարհը կշահագործվի 8-10 տարի, որից հետո նոր լուծումներ կգտնվեն, հավանաբար, նոր, լիճը շրջանցող ճանապարհ կկառուցվի: Սևան-Լճաշեն ճանապարհի անվտանգությունը, ինչպես նշել է նախարարը, կապահովի «Հրազադն» ճանապարհաշինական ընկերությունը:

6 Ноябрь 2010 - 08:58 AMT
По итогам ознакомления с проблемами озера Севан президент Серж Саргсян дал конкретные поручения. Как отметил в беседе с журналистами председатель комиссии проблем озера Севан при президенте РА Владимир Мовсисян, в первую очередь будут очищены прибрежные заболоченные территории от кустарников и леса. С этой целью были приобретены многофункциональные экскаваторы, один из которых будет работать в воде на глубине 90 сантиметров.
“Эти работы будут завершены в течение 2-3 лет”,- сказал Мовсисян. Помимо этого, президент поручил осуществить демонтаж 520 застроек. Будут проделаны также работы по установлению помповой станции и электростанции, которые планируется завершить в апреле 2011 года.
Мовсисян сообщил, что в этом году будет сдан в эксплуатацию Севан ГЭС. Также будут решены проблемы деривации Севан-Раздан.
В свою очередь министр транспорта и связи Армении Манук Варданян добавил, что на строительство участка дороги Севан-Лчашен (протяженность – 2.5 км) выделено 960 миллионов драмов. Строительные работы здесь были начаты в 2009 году, однако 300 миллионов драмов не было потрачено из-за повышения уровня воды Севан. “Глава государства однозначно дал поручение заасфальтировать дорогу. С учетом климатических условий работы по асфальтированию будут реализованы в апреле-мае 2011 года”,- сказал министр.
По его словам, дорога Севан-Лчашен будет эксплуатироваться в течение 8-10 лет, после чего будут найдены новые решения, вплоть до строительства новой дороги в обход озера. Безопасность дороги Севан-Лчашен, как отметил министр, обеспечит дорожно-строительная компания “Раздан”.