Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարության ոստիկանության հարցերով ավագ խորհրդական Կնուտ Դրեյերի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսը: Ողջունելով հյուրերին` վարչապետը նշել է, որ այցը նոր ազդակ կհաղորդի ՀՀ ոստիկանության ոլորտում բարեփոխումների ուղղությամբ ԵԱՀԿ-ի հետ ծավալված արդյունավետ համագործակցությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Կնուտ Դրեյերը ներկայացրել է իր հայաստանյան այցելության մանրամասները: Դրական գնահատելով ՀՀ ոստիկանության համակարգում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը` նա նշել է, որ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ոստիկանության հանդեպ հասարակական վստահության ամրապնդմանը, ոստիկանության կրթական համակարգի արդիականացմանը և կոռուպցիայի խնդրին առնչվող հարցեր:
Ընդգծելով 2010 թ. ապրիլի 1-ին ՀՀ կառավարության կողմից ընդունված «Ոստիկանության գործունեության ոլորտում 2010-2011 թթ. բարեփոխումների ծրագրի» կարևորությունը` կառավարության ղեկավարն անհրաժեշտ է համարել ոստիկանության տարածքային բաժանմունքների ֆիզիկական մաշվածության խնդրի լուծման, ճանապարհային ոստիկանության ժամանակակից սարքավորումներով տեխնիկական հագեցվածության և աշխատանքային պայմանների բարելավման ուղղությամբ միջոցառումների իրականացումը: Տիգրան Սարգսյանը կարևորել է նաև համակարգում երիտասարդ կադրերի ներգրավումն ու վերապատրաստումը` նպատակ ունենալով հաղթահարել խորհրդային ոստիկանական մտածելակերպը, և ոստիկանության աշխատանքների հրապարակայնության ապահովումը:

25 November 2010 - 15:00 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял старшего советника по вопросам полиции Генерального секретариата ОБСЕ Кнута Дрейера и возглавляемую им делегацию. Как сообщает пресс-служба правительства РА, премьер-министр отметил, что данный визит придаст новый импульс эффективному сотрудничеству с ОБСЕ в вопросе реформ в сфере полиции Армении.
В свою очередь, Дрейер положительно оценивая ход реформ в сфере полиции, отметил, что в ходе встречи с представителями заинтересованных ведомств обсуждались вопросы укрепления общественного доверия к полиции, модернизации образовательной системы полиции, а также вопросы, связанные с коррупцией.
Подчеркивая важность утвержденной 1 апреля 2010 года правительством Армении «Программы реформ в сфере деятельности полиции на 2010-2011 гг.», глава правительства назвал необходимой реализацию мероприятий по решению проблем физической изношенности региональных отделений полиции, оснащения дорожной полиции современным техническим оборудованием и улучшения условий труда.
Тигран Саркисян придал важность привлечению молодых кадров в систему и их переподготовке, для того чтобы преодолеть менталитет советской милиции и обеспечить публичность деятельности полиции.