25 November 2010 - 15:46 AMT
Թուֆենկյան բարեգործական հիմնադրամը նոյեմբերի 25-ին կազմակերպել է «Բռնությունը երեխաներիր աչքերով» ցուցահանդեսը, որտեղ ներառված են ընտանեկան բռնության ենթարկվող երեխաների աշխատանքները:
Ցուցահանդեսը նվիրված է «Կանանց նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի» միջազգային օրվան, որին մասնակցում են «Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի հայաստանյան կլոր սեղան» հիմնադրամը և «World Vision» կազմակերպությունը:
Միջոցառումը նվիրված է Զարուհի Պետրոսյանի հիշատակին, ով հոկտեմբերի 1-ին մահացավ ընտանեկան բռնության արդյունքում: Վերոհիշյալ միջոցառումների նպատակն է` բարձրացնել հասարակության իրազեկվածության մակարդակը ընտանեկան բռնության վերաբերյալ:
«Մենք պետք է ընդունենք մեր հասարակության մեջ այս հիմնախնդրի առկայությունը»,- նշեց Թուֆենկյան հիմնադրամի տնօրեն Մարի Մաթոսյանը:
Չնայած ընտանեկան բռնության ակնհայտ փաստերի` հայաստանյան իշխանությունները և զանգվածային լրատվական միջոցները շարունակում են ժխտել, անտեսել կամ նվազեցնել խնդրի գիտակցման և ճանաչման կարևորությունը:
Թուֆենկյան բարեգործական հիմնադրամը USAID-ի և AIWA –ի հետ համատեղ Շենգավիթ վարչական շրջանում հիմնեց «Կանանց աջակցման կենտրոն»-ը, որի նպատակն է համալիր ծառայություններ մատուցել բռնության ենթարկված կանանց և նրանց ընտանիքներին, հաղորդում է Թուֆենկյան հիմնադրամի մամլո ծառայությունը:

25 November 2010 - 15:46 AMT
Благотворительный фонд “Туфенкян” 25 ноября организовал выставку под названием “Насилие глазами детей”, где представлены работы детей, подвергающихся насилию в семье. Об этом агентству PanARMENIAN.Net сообщили в фонде “Туфенкян”.
Выставка, а также организованное параллельно с выставкой шествие посвящаются Международному дню борьбы с насилием в отношении женщин.
Мероприятие посвящается памяти Заруи Петросян, которая 1 октября погибла, став жертвой семейного насилия. Цель мероприятий – увеличить степень общественной осведомленности о фактах насилия в семьях. “Нам необходимо признать актуальность данной проблемы в нашем обществе”, – отметила директор фонда “Туфенкян” Мари Матосян.
Жительница города Масис 20-летняя Заруи Петросян 1 октября скончалась от побоев и истязаний со стороны своего мужа и его матери. Согласно результатам судмедэкспертизы, женщина скончалась «от тяжелого геморрагического шока, от закрытой сопряженной травмы грудной клетки и живота».Ее гибель вызвала широкий резонанс в армянском обществе.