7 December 2010 - 14:15 AMT
Երևանի բնապահպանական խնդիրները չեն լուծվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ երկրում ծաղկում է կոմերցիոն ճարտարապետությունը
«Երևանի բնապահպանական խնդիրները չեն լուծվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ երկրում ծաղկում է կոմերցիոն ճարտարապետությունը»,-դեկտեմբերի 7-ին Երևանում կայացած «Մայրաքաղաքների բնապահպանությունը. մեգապոլիսների խնդիրները» թեմայով Մոսկվա-Երևան տեսակամրջի ժամանակ հայտարարել է բնապահպան, ՀՀ բնապահպանության նախկին նախարար, «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Կարինե Դանիելյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանի մայրաքաղաքի պատկերը խեղել է «կետային» կառուցապատումը: «Երևանում ակտիվ քաղաքաշինություն է ընթանում կանաչ տարածքների և բակերի հաշվին»,-ասել է Դանիելյանը:
Նա հավելել է, որ «իրավիճակի բարելավման համար փոփոխություններ են հարկավոր երկու մակարդակներում. մտածելակերպի և քաղաքական կամքի փոփոխության առումով»:
Իր հերթին ՄՊՀ կենսաբանական համալսարանի լաբորատորիայի վարիչ, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Դմիտրի Քավթարաձեն նշել է, որ ինչպես Մոսկվան, այնպես էլ Երևանը իսկական մասնագետների պակաս են զգում: «Շատ հաճախ ժամանակակից ճարտարապետները գծում են նախագիծը, նույնիսկ չլինելով այն տեղանքում, որտեղ նախատեսվում է կառուցապատումը»,-ասել է նա:

7 December 2010 - 14:15 AMT
Экологические проблемы Еревана не будут решены до тех пор, пока в стране процветает коммерческая архитектура – эксперт
“Пока в нашей стране процветает коммерческая архитектура, не стоит надеяться на то, что экологические проблемы столицы будут решены”, – заявила 7 декабря в Ереване в ходе видеомосте Москва-Ереван на тему: “Экология столиц: проблемы мегаполиса” эколог, экс-министр экологии Армении, председатель общественной организации “Ассоциация во имя устойчивого развития человечества” Карине Даниелян.
По ее словам, облик столицы Армении абсолютно исказила “точечная” застройка. “В Ереване разворачивается активное градостроительство за счет зеленых зон и дворовых территорий”, – сказала Даниелян.
Она добавила, что “для улучшения сложившейся ситуации необходимы изменения на двух уровнях: на ментальном уровне и изменение политической воли”.
В свою очередь заведующий лабораторией Биологического факультета МГУ, доктор биологических наук Дмитрий Кавтарадзе отметил, что как Москва, так и Ереван стоят перед острой нехваткой настоящих специалистов. “Очень часто современные архитекторы чертят проект, даже не побывав в той местности, в которой планируется застройка”, – сказал он.
Уплотнительная, или «точечная» застройка — это строительство новых зданий или сооружений в исторически сложившемся жилом микрорайоне (обычно на месте зелёных зон).