8 December 2010 - 15:42 AMT
Դեկտեմբերի 8-ին շուրջ 150 երիտասարդներ Երևանում բողոքի ցույց էին կազմակերպել Երևանում Հունաստանի դեսպանատան առջև՝ հանդես գալով Սալոնիկում երիտթուրքերին հուշարձանի կանգնեցման դեմ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հաղորդել ակցիայի կազմակերպիչները:
Հայաստանի ազգային ուսանողական ասոցիացիայի և «Հանուն Հայաստանի» երիտասարդական շարժման ներկայացուցիչներն իրենց պահանջները շարադրել էին նամակում, որտեղ ասվում է, որ «իրենց պահանջներն ունեն բարոյական և պատմական հիմքեր: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրում չի կարող լինել սեփական և բարեկամ ժողովրդի դառը անցյան անարգող քաղաքապետ»: Նամակը հանձնվել է դեսպանատան ներկայացուցչին, որը խոստացել է նամակը փոխանցել Հունաստանի ԱԳՆ:
Սալոնիկի նոր քաղաքապետ Իոանիս Բուտարիսը հայտարարել է, թե մտադիր է երիտթուրքերին հուշարձան կանգնեցնել հրապարակներից մեկում:

8 December 2010 - 15:42 AMT
Более 150 молодых людей провели 8 декабря в Ереване акцию протеста перед зданием посольства Греции в Ереване, выступая против намерения властей города Салоники установить памятник младотуркам. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили организаторы акции.
Представители Национальной студенческой ассоциации Армении и молодежного движения «Во имя Армении» выразили свои требования в письме, в котором говорилось, что «эти требования имеют нравственные и исторические обоснования.В стране, признавшей Геноцид армян, не может быть мэра, оскорбляющего горькое прошлое собственного и дружественного народов». Письмо было передано представителю посольства. Представительпосольства Греции обещал передать данное обращение Министерству иностранных дел Греции. Новый мэр города Салоники Иоанис Бутарис объявил, что намерен установить на одной из площадей памятник младотуркам.