10 December 2010 - 15:21 AMT
«Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնությունները մշտական վախի մեջ են ապրում և երկրի իշխանությունների մշտական ճնշման տակ են»,-դեկտեմբերի 10-ին Երևանում հայտարարել է Ադրբեջանից քաղաքական, կրոնական և ազգային խմբերի փախստականների լիազոր ներկայացուցիչների խորհրդի քարտուղար Էդուարդ Փոլադովը:
Ըստ նրա, ադրբեջանցիներն «այսօր յուրացրել են այն ազգությունը, որը նրանց Ստալինն է տվել»: «Ադրբեջանցի ազգ գոյություն չունի, այդ ազգությունը Ստալինը ստեղծեց անցյալ դարի 30-ականներին : Այդ տարածքում բնակվում էին բազմաթիվ էթնիկ խմբեր՝ թալիշներ, քրդեր, պարսիկներ, թուրքեր, որոնց տվեցին ադրբեջանական անձնագիր: Նրանց մեծ մասը ուրախ կլինի ձերբազատվել դրանից, սակայն այդ ազգային փոքրամասնությունները վախեցած են, քանի որ սեփական աչքերով են տեսել պետականաստեղծ մի ողջ ժողովրդի՝ հայերի ոչնչացումը»,-ասել է Փոլադովը:
Նա ասել է, որ անհասկանալի է, թե ինչու 1988-90թթ. հայերի ցեղասպանությունը սկսեցին ղարաբաղյան հակամարտություն կոչել, հավելելով. «Բնականաբար, այդ ամենը տեսնելով Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնությունները մշտական վախի մեջ են ապրում, առավել ևս որ միջազգային պայմանագրերն ու արձանագրություններն այդ երկրում չեն գործում»,-ասել է Փոլադովը:

10 December 2010 - 15:21 AMT
“Национальные меньшинства Азербайджана живут под постоянным страхом и давлением со стороны властей страны”, – сообщил 10 декабря на пресс-конференции в Ереване секретарь Совета полномочных представителей политических, религиозных и национальных групп – беженцев из Азербайджана Эдуард Полатов.
По его словам, азербайджанцы “сегодня присвоили себе национальность, которую дал им Сталин”. “Такой нации, как азербайджанец, не было, эту нацию создал Сталин в 30-е годы прошлого века. На этой территории проживало множество этнических групп: талыши, курды, персы, турки, которым дали азербайджанский паспорт. Большинство из них и рады бы от него избавиться, но национальные меньшинства этой страны напуганы, поскольку своими глазами видели истребление целого государствообразующего народа – армян”, – сказал Полатов.
Он отметил, что “абсолютно непонятно почему геноцид армян в 88-90-х годах прошлого века стали называть карабахским конфликтом”, добавив: “Естественно, что при виде подобного, меньшинства Азербайджана живут в постоянном страхе, тем более, что они прекрасно понимают, что никакие международные договора и протоколы на практике в этой стране не действуют”.
Он также отметил, что европейцы как нацию азербайджанцев не воспринимают, а смотрят на них только как на нефть.