10 December 2010 - 15:29 AMT
Հայաստանի աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարությունը մշակել է կառավարության որոշման նախագիծ, որի համաձայն 2011թ. ի վեր անապահով ընտանիքների համար նախատեսված պետական նպաստներն առավել հասցեագրված կդառնան: «Վերջերս, ինչպես վարչապետը, այնպես էլ նախագահը խիստ հանձնարարականներ են տվել սոցիալական նպաստներն առավել հասցեագրված դարձնելու և սոցիալական աշխատողի ինստիտուտ ստեղծելու ուղղությամբ: Քանի որ մենք աշխատում ենք բնակչության առավել անապահով շերտերի հետ, ապա մեր կողմից ցանկացած գործողություն շատ արագ դառնում է բողոքների պատճառ»,-Երևանում կայացած սեմինարի ժամանակ ասել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը:
Մասնավորապես, կփոխվեն նպաստների հատկացման չափանիշներն ու քաղաքացիների կողմից փաստաթղթերի ներկայացման կարգը: 2011թ. անապահով ընտանիքները պետք է տեղեկություններ տրամադրեն ընտանիքի կազմի, սեփականության առկայության մասին փաստաթղթերը ոչ թե տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, այլ լիազոր պետմարմիններից: Բացի այդ, 2011 թվականից կենսաթոշակների բարձրացումը չի ազդի սոցիալական նպաստի ստացման վրա: Բացի այդ, գյուղատնտեսական գործունեությունից ստացված 40 հազար դրամը եկամուտ չի համարվի, իսկ սահմանամերձ շրջանների բնակիչների համար կստեղծվեն առավել բարենպաստ պայմաններ սոցիալական նպաստներ ստանալու համար:

Со стороны Министерства труда и социальных вопросов Армении разработан проект решения правительства, согласно которому с 2011 года государственные пособия необеспеченным семьям станут более адресными. «В последнее время, как премьер-министр, так и президент Армении дают крайне строгие поручения относительно адресности социальных пособий и создания института социального работника. Так как мы работаем с наиболее бедным слоем населения, то любое действие с нашей стороны очень быстро становится причиной жалоб», – сказал в ходе семинара в Ереване министр труда и социальных вопросов РА Артур Григорян.
В частности, будут изменены как критерии для выделения пособий, так и порядок представления документов со стороны граждан. С 2011 года социально необеспеченные семьи должны представить информацию о составе семьи, наличии собственности не от органов местного самоуправления, а от уполномоченных госорганов. Кроме того, с 2011 года повышение пенсии в начале ноября не повлияет на право получения социального семейного пособия. Помимо этого, доход в 40 тыс. драмов, полученный от сельскохозяйственной деятельности, не будет считаться доходом, а для жителей приграничных районов при прочих равных условиях будут созданы более благоприятные условия для получения социального пособия.