20 December 2010 - 08:45 AMT
Զդիսլավ Ռաչինսկին մասնակցել է Լոռվա մարզում Լեհաստանի կառավարության ֆինանսավորմամբ «Լեհական օգնություն» ծրագրի շրջանակներում վերանորոգված երեք օբյետկտների բացմանը:
Սպիտակի մերձակա Քարաձորում բացվել է բուժկետ, որտեղ գյուղացիները կարող են ստանալ առաջնային բուժօգնություն: Արջուտ գյուղում վերակառուցվել է ջրատարը, որը ջրով է ապահում է գյուղի բնակիչներին, որոնց մեծ մասը փախստականներ են Ադրբեջանից: Ի նշան շնորհակալության Արջուտի ղեկավարությունը գյուղի կենտրոնում հուշարձան է կանգնեցրել 2010թ. ապրիլի 10-ին Սմոլենսկում տեղի ունեցած ավիավթարի զոհերին:
Վանաձորում վերանորոգվել է թիվ 3 դպրոցի մարզասրահն ու հանդերձարանը: Ձեռք է բերվել նաև մարզական գույք և ուսուցիչների 12 սեղան, հաղորդում է դեսպանատան մամլո ծառայությունը:
Հայստանում Լեհաստանի դեսպանատունը 2010թ. 5 ծրագիր է ֆինանսավորել Լոռվա մարզում: 2011թ. դեսպանատունը մտադիր է ևս մի քանի նման ծրագրեր իրականացնել Հայաստանի տարբեր մարզերում:

20 December 2010 - 08:45 AMT
18 декабря посол Польши в Армении Здислав Рачиньский принял участие в торжественном открытии трех объектов в области Лори, отремонтированных благодаря финансовой помощи польского правительства, в рамках программы «Польская Помощь».
В Карадзоре под Спитаком был открыт медицинский пункт, где будет предоставляться первая медицинская помощь жителям деревни. В селе Арджут осуществлена реконструкция водопровода, обеспечивающего жителей, большинство которых беженцы из Азербайджана, постоянной питьевой водой. В доказательство благодарности, руководство Арджута в центре села установило стенд – памятник жертвам авиакатастрофы под Смоленском 10 апреля 2010г. В Ванадзоре был отремонтирован гимнастический зал и раздевалка школы №3. Были куплены также комплекты спортивного оборудования и 12 учительских столов, сообщает пресс-служба посольства.
Посольство Польши в Армении в 2010г. профинансировало пять проектов в области Лори, В 2011 г. Посольство планирует реализацию нескольких проектов в рамках Польской Помощи по всей Армении.