24 December 2010 - 15:22 AMT
Մասնագետը խորհուրդ է տալիս տնային տնտեսուհիներին հյուրերին զարմացնել լցոնած սերկևիլով և այլ ավանդական հայկական ուտեստներով
«Ամանորին ես խորհուրդ կտայի կանանց զարմացնել հյուրերին և տնեցիներին՝ պատրաստելով ավանդական հայկական կերակրատեսակ՝ լցոնած սերկևիլ: Սերկևիլի խճողակը բաղկացած է տարբեր տեսակի չրերից, չամիչից, պոպոքից, մեղրից ու դարչինից»,-դեկտեմբերի 24-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը:
Իր հերթին «Աշխարհը ձեր խոհանոցում» գրքի հեղինակ Սոնիա Թաշչյանը հավելել է, որ զարմացնել կարելի է՝ պատրաստելով ավանդական տարեհաց: «Կարելի է պատրաստել հաց չրից պատրաստված միջուկով, իսկ վրայից կտավատի սերմեր ցանել: Կարելի է հացի մեջ դնել մետաղադարմ կամ հոնի կորիզ»,,-ասել է նա:
Բացի այդ, մասնագետները խորհուրդ են տվել շեշտը չդնել մսի վրա, այլ պատրաստել անուշապուր կամ սառնապուր (չրից պատրաստված ապուր) և պասուց տոլմա:
«Ամանորի նախապատրաստական հոգսերը պետք է ուրախություն պատճառեն և հաճույքով արվեն: Իսկ կերակուրը պետք է լինի համեղ և օգտակար, այլ ոչ թե անվնաս»,-ասել է Մամուլյանը:

24 December 2010 - 15:22 AMT
“На Новый год я посоветовал бы женщинам удивить своих гостей и домочадцев, приготовив старинное традиционное армянское национальное блюдо – фаршированную айву. Начинка айвы состоит из всевозможных сухофруктов, изюма, орехов, меда и корицы”, – поделился 24 декабря на пресс-конференции в Ереване президент Общественной организации «По развитию и сохранению традиций армянской кулинарии» Седрак Мамулян.
В свою очередь, автор серии книг под названием “Мир в вашей кухне” Соня Ташчян добавила, что удивить можно также, приготовив традиционный тареац (специальный хлеб из пшеницы, известный также как «мичинк»). “Можно приготовить хлеб с начинкой из сухофруктов, а сверху посыпать кунжутом. Можно также положить в хлеб монету или косточку кизила. Ведь по преданию, тот, кому она достается, будет удачливым в следующем году”, – отметила она.
Помимо этого, специалисты посоветовали не делать акцент на мясе, а приготовить анушапур (или сарнапур – суп из сушеных фруктов) и пасуцтолму (постная толма) с разными начинками из риса, крупы, фасоли, чечевицы и гороха.
“Приготовления к Новому году должны доставлять людям радость и удовольствие. А еда должна быть вкусной и полезной, а не просто безвредной”, – заключил Мамулян.