Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարությունը ծրագրում է մինչև 2011 թվականի օգոստոսի 1-ը 15-20%-ով թեթևացնել միջնակարգ դպրոցներում հիմնական առարկաների ծրագիրը: «Մենք ծրագրում ենք վերանայել հանրակրթական դպրոցների ծրագիրը և պարզեցնել այն, ինչը թույլ կտա բարձրացնել երեխաների կողմից առարկայի ընկալման մակարդակը և չի նյարդայնացնի նրանց»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքով` այս ծրագիրը կիրագործվի Եվրոպայի խորհրդի փորձագետների հետ համատեղ, ինչը թույլ կտա կիրառել եվրոպական լավագույն փորձը:
«Պարզեցման ծրագրի հետ կապված ցանկացած առաջարկ կքննարկվի, ոչ մի անսպասելի բան չի լինելու»,- խոստացավ նախարարը:

Министерство образования и науки Армении планирует до 1-го августа 2011 года разгрузить программу основных предметов в средних школах на 15-20%. “Мы планируем пересмотреть программу общеобразовательных школ и упростить ее, что позволит повысить уровень понимания детьми предмета и не будет вызывать у них раздражения”, – сообщил на пресс-конференции в Ереване министр образования и науки Армении Армен Ашотян. По его словам, данная программа будет реализована совместно с экспертами Совета Европы, что позволит перенять лучший европейский опыт.
“Любое предложение, связанное с программой разгрузки, будет вынесено на обсуждение, никаких неожиданностей не будет”, – пообещал министр.