18 January 2011 - 11:30 AMT
Հունվարի 19-ին հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության օրը Մեծ Բրիտանիայում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ տեղի կունենա ցույց` «Թուրքիա, դեմ հանդիման կանգնիր քո պատմությանը, հարգիր փոքրամասնության իրավունքները» մակագրությամբ ցուցապաստառներով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Ազգային գրադարանի Հանրության հետ կապերի և միջոցառումների կազմակերպման բաժինը:
Նույն օրը Անգլիայի լորդերի պալատում տեղի կունենա միջոցառում, որտեղ «Իրականում ինչ է կատարվում Թուրքիայում» թեմայի մասին կխոսի թուրք հրատարակիչ Ռագըփ Զարաքօղլին:
Հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքը սպանվեց 2007թ. հունվարի 19-ին Ստամբուլի «Ակոս» թերթի խմբագրատան մոտ: Դինքի սպանության համար մեղադրվող 18-ամյա Օգյուն Սամաստը չափահաս է ճանաչվել: Նիստերից մեկի ժամանակ պարզվել է, որ անմիջական պատվիրատուն միանգամայն այլ մարդ է: Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո Թուրքիան լքեց նոբելյան դափնեկիր Օրհան Փամուկը, որին ևս սպառնում էին ֆիզիկական հաշվեհարդարով:

18 January 2011 - 11:30 AMT
19 января, в день убийства редактора армяно-турецкой газеты “Акос” Гранта Динка, в Великобритании возле посольства Турции состоится митинг c транспарантами, на которых будет написано: “Турция, встань лицом к лицу со своей историей, уважь права меньшинств”. Об этом агентству PanARMENIAN.Net сообщили в отделе по связям с общественностью Национальной библиотеки Армении.
В то же время в Палате лордов Англии пройдет мероприятие, на котором турецкий издатель Рагип Зараколу сделает доклад: “Что на самом деле происходит в Турции”.
Редактор армяно-турецкой газеты «Акос» Грант Динк был убит 19 января 2007 года у редакции “Акос” в Стамбуле. Обвиняемый в убийстве Гранта Динка 18-летний Огюн Самаст в ходе разбирательства признан совершеннолетним на момент убийства. На одном из заседаний выяснилось, что непосредственным исполнителем заказа был совсем другой человек. После убийства Гранта Динка Турцию покинул нобелевский лауреат Орхан Памук, которому также угрожали физической расправой.