18 January 2011 - 14:36 AMT
Հունվարի 18-ին տեղի ունեցավ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի խորհրդի նիստը` խորհրդի նախագահ, ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանի ղեկավարությամբ:
Նիստում քննարկվեց և հաստատվեց «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի 2010թ. բյուջեի կատարման մասին հաշվետվությունը: Մասնավորապես անդրադարձ եղավ հողի վարձավճարներից համայնքին փոխանցվող գումարների չափին և ՊՈԱԿ-ի հարկային պարտավորությունների կատարմանը:
Ներկայացվեց նաև ՊՈԱԿ-ի 2011թ. բյուջեի նախագիծը: Ա. Գևորգյանը հանձնարարեց ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը և ՊՈԱԿ-ին վերանայել այն` առաջարկելով փաստաթուղթը ձևավորել հաշվի առնելով ՊՈԱԿ-ի բազային եկամուտների և իրավական ակտերից բխող ֆինանսական պարտավորությունների ողջ ծավալը, այդ թվում` ՊՈԱԿ-ի պարտավորությունները համայնքների նկատմամբ: Առաջարկվեց բյուջեի նախագծում միջոցներ նախատեսել նաև ինքնակամ շինությունների քանդման համար: Փաստաթղթի նախագիծը կներկայացվի խորհրդի հաջորդ նիստի քննարկմանը, հաղորդում է ՏԿ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Խորհուրդը որոշեց դիմել ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը` ՊՈԱԿ-ի վերջին տարիների ֆինանսական գործունեության վերաբերյալ աուդիտ իրականացնելու համար, և համոզմունք հայտնվեց, որ դրա արդյունքները հիմք կհանդիսանան ՊՈԱԿ-ի գործունեությունն առավել արդյունավետ կազմակերպելու համար:
Առաջարկվեց նաև, որպեսզի ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը և ՊՈԱԿ-ը մշակեն «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի զարգացման ծրագիր` հաշվի առնելով ՊՈԱԿ-ի լիազորություններից բխող վճարովի ծառայությունների տրամադրումը և նոր եկամուտների բացահայտումը:

18 January 2011 - 14:36 AMT
В Министерстве территориального управления обсудили бюджет ГНКО «Национальный парк «Севан» на 2011 год
18 января состоялось заседание совета ГНКО «Национальный парк «Севан» под руководством председателя совета, вице-премьера РА, министра территориального управления Армена Геворкяна.
На заседании был обсужден и утвержден отчет по выполнению бюджета 2010 г. ГНКО «Национальный парк «Севан». Был затронут, в частности, вопрос о суммах отчислений в бюджет общины от сборов налогов на землю и выполнении налоговых обязательств со стороны ГНКО.
Был представлен также проект бюджета ГНКО 2011 г. Армен Геворкян поручил Министерству охраны природы РА и ГНКО пересмотреть проект, предложив оформить документ с учетом базовых доходов ГНКО и всего объема финансовых обязательств, вытекающих из правовых актов, в том числе обязательств ГНКО перед общинами. Было предложено предусмотреть в проекте бюджета средства для демонтажа незаконных построек. Проект бюджета будет представлен на обсуждение на следующем заседании совета, сообщает пресс-служба Министерства ТУ.
Совет постановил обратиться в Министерство финансов РА для осуществления аудита финансовой деятельности ГНКО последних лет, результаты которого послужат основой для более эффективной организации деятельности ГНКО.
Министерству охраны природы и ГНКО было предложено разработать программу развития ГНКО «Национальный парк «Севан» с учетом возможности предоставления платных услуг в рамках полномочий ГНКО и выявления новых источников доходов.