19 January 2011 - 07:05 AMT
2011 թվականի ապրիլի 28-ին Նիժնի Նովգորոդում տեղի կունենա «Հայաստանը քաղաքակրթությունների երկխոսության մեջ» գիտաժողովը: Ինչպես հայտնում է «Նիժնի Նովգորոդի հայերը» պորտալը, գիտաժողովում առաջարկվում է քննարկել Անդրկովկասում և Միջին Արևելքում հայոց պետականության զարգացման ուղիները, հայկական սփյուռքի պատմական դինամիկան:
Գիտաժողովի թեմաների թվում կլինեն՝ ընդունուղ հանրությանը հայերի ադապտացիայի տեխնոլոգիաները, Արևելքի և Արևմուտքի երկրների համեմատական վերլուծությունը, ազգային ինքնության պահպանության խնդիրները, լեզվի պահպանումը, ընտանիքն ու կրթությունը, ՀԱԵ գործունեությունը, հայկական ԶԼՄ-ները, Ռուսաստան ու Հայաստանը քաղաքակրթությունների երկխոսության մեջ, հայկական աշխարհի ականավոր գործիչները, Հայաստանի քաղաքակրթող դերը գլոբալիզացիայի պայմաններում:
Գիտաժողովին կմասնակցեն Հայաստանի և Ռուսաստանի գիտնականներ, փորձագետներ, հասարակական-կրոնական գործիչներ, լրագրողներ և արվեստագետներ:
Գիտաժողովի կազմկոմիտեն մտադիր է կազմակերխպել նաև միջազգային ուսանողական համաժողով օնլայն ռեժիմով: Համաժողովին կմասնակցեն Նիժնի Նովգորոդի և Երևանի բուհերի ուսանողները:

28 апреля 2011 года в Нижнем Новгороде пройдет международная научная конференция «Армения в диалоге цивилизаций» . Как сообщает портал «Нижегородские армяне», в ходе конференции предполагается обсудить пути развития армянской государственности в Закавказье и на Среднем Востоке, историческую динамику армянской диаспоры.
Среди тем конференции – технологии адаптации армян к принимающему сообществу: сравнительный анализ стран Востока и Запада, проблемы сохранения этнической идентичности: защита языка, семья и образование, деятельность Армянской Апостольской Церкви, армянские СМИ, Россия и Армения в диалоге цивилизаций, выдающиеся деятели армянского мира, цивилизационная роль Армении в условиях глобализации.
В конференции примут участие: ученые, эксперты, общественно-политические и религиозные деятели, журналисты и искусствоведы России, Армении и диаспоры.
Оргкомитет конференции планирует также провести международный студенческий форум в режиме он-лайн. В форуме примут участие студенты вузов Нижнего Новгорода и Еревана.