27 January 2011 - 08:32 AMT
Հունվարի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպել է Հայաստանի Հայհիդրոմետի օպերատիվ կանխատեսումների բաժնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը: Նա նշել է, որ առաջիկա 5 օրում Հայաստանի հարթավայրերում հատկապես ցերեկը սպասվում են տեղումներ անձրևի կամ թաց ձյան տեսքով, գիշերը` ձյան տեսքով, իսկ լեռնային շրջաններում ձյուն է տեղալու: Օդի ջերմաստիաճանը ցերեկը լինելու է 1-3 աստիճան զրոյից բարձր, գիշերը` 0-2:
«Փետրվարի 1-ին ջերմաստիճանը նվազելու է, և ամենուր սպասվում է ձյուն: Ցերեկը Երևանում և Արարատյան դաշտում ջերմաստիճանը լինելու է 0-1 աստիճան, գիշերը` -2-ից -4:
Պետրոսյանն ավելացրել է, որ փետրվարին տեղումների քանակը լինելու է նորմայից բարձր: Գեղարքունիքի, Շիրակի, Արագածոտնի լեռնային շրջաններում ջերմաստիճանը նվազելու է մինչև -5-ից -9, տեղումների քանակը լինելու է մինչև 73 մմ: Արարատյան դաշտում ջերմաստիճանը սպասվում է -2 աստիճան, մայրաքաղաքում` -1 աստիճան, տեղումների քանակը` 17-37 մմ. «Փետրվարին հունվարի համեմատ ջերմաստիճանը երկրում նվազելու է միայն 1 աստիճանով: Փետրվարի կեսերին ջերմաստիճանն աստիճանաբար բարձրանալու է»:

27 января с журналистами встретилась начальник оперативного отдела гидрометцентра Армении Заруи Петросян. Она отметила, что в ближайшие 5 дней в долинах Армении ожидаются осадки особенно днем в виде дождя или мокрого снега, ночью – в виде снега, а в горных районах выпадет снег. Температура воздуха днем будет 1-3 градусов выше нуля, ночью – от 0 до -2.
“Первого февраля температура понизится, и везде ожидается снег. Днем в Ереване и в Араратской долине температура будет от 0 до -1, а ночью от -2 до -4 градусов, и интенсивность осадков достигнет 10-15 мм, а в отдельных районах – выше 15 мм”,- сказала Петросяан.
Метеоролог добавила, что в феврале количество осадков будет выше нормы. В горных районах Гегаркуника, Ширака, Арагацотна температура понизится до 5-9 градусов ниже нуля, количество осадков будет до 73 мм. В Араратской долине температура ожидается до -2 градусов, в столице -1 градус, количество осадков- 17-37 мм: “В феврале по сравнению с январем температура в стране понизится лишь на один градус. В середине февраля температура постепенно поднимется”.