27 January 2011 - 08:40 AMT
Բացելով ՀՀ կառավարության նիստը՝ ՀՀ վարաչպետ Տիգրան Սարգսյանը ուշադրությունը հրավիրել է նրան, որ հունվարին լուրջ խնդիրներ առաջացան կապված կենսաթոշակների վճարման հետ: Նա նշեց, որ 4000 թոշակառու չեն ստացել 500 մլն դրամ ընդհանուր գումարի իրենց թոշակները: Այդ առնչությամբ կառավարությունը որոշել է փոխել թոշակների վճարման կարգը, որպեսզի կենսաթոշակառուն ինքը կարողանա ընտրել թոշակը ստանալու իրեն հարմար վայրն ու կարգը:
Սակայն, ըստ վարչապետի, նույնիսկ Վերահսկիչ պալատը խախտումներ է հայտնաբերել, կապված թոշակառուների ցուցակների հետ:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը ներկայացրել է իրավիճակը՝ նշելով, որ թոշակների վճարման նոր կարգն ուղղված է ծառայությունների բարելավմանն ու կոռուպցիոն ռիսկերի կրճատմանը, այդ դաշտի ազատականացմանը՝ առևտրային բանկերի ներգրավման միջոցով:
Նախարարը հայտնել է, որ բացի «Հայփոստի» 90 գրասենյակներից և վճարահաշվարկային կազմակերպություններից, կենսաթոշակառուներին կսպասարկեն նաև 11 առևտրային բանկեր: «Նոր կարգի կիրառման արդյունքում կկրճատվեն հերթերը և արդեն փետրվարին կառավարության որոշումը տեսանելի արդյունք կտա»,-հավելել է նախարարը:

Открывая заседание правительства Армении, премьер-министр Тигран Саркисян обратил внимание на то, что в январе 2011 года возникли серьезные проблемы с выплатой пенсий. Он отметил, что 4000 пенсионеров не получили пенсии на общую сумму в 500 млн. драмов. В связи с этим правительство РА приняло решение изменить порядок выплаты пенсий с тем, чтобы пенсионер мог сам выбрать место и удобный способ получения пенсии.
Однако, по словам премьера, даже Контрольная палата выявила нарушения, связанные со списками пенсионеров.
В связи с этим министр труда и социальных вопросов РА Артур Григорян представил ситуацию, отметив, что новый порядок выдачи пенсий направлен на улучшение предоставляемых пенсионерам услуг и сокращение коррупционных рисков и либерализации этого поля с вовлечением коммерческих банков и других платежно-расчетных организаций.
Министр сообщил, что помимо 90 офисов «Айпоста» и 4-х платежно-расчетных организаций пенсионеров также будут обслуживать 11 комбанков. «Новый порядок оплаты пенсий приведет к сокращению очередей и уже в феврале решение правительства даст видимые результаты», – добавил министр.