28 January 2011 - 13:42 AMT
1886 թվականի հունվարի 28-ին Դոնի Նախիջևանում ծնվել է խորհրդային պետական, ռազմական գործիչ, գրականագետ Ալեքսանդր Մյասնիկյանը: 1903 թվականին ավարտել է Մոսկվայի Հայկական վարժարանը, 1906 թվականին` Մոսկվայի Լազարյան ինստիտուտը: 1912 թվականի նոյեմբերի 19-ին Մոսկվայի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի դիպլոմ է ստացել:
Մյասնիկյանը հայտնի է, որպես հայ ամենաականավոր մարքսիստներից ու հրապարակախոսներից մեկը: Մարքսիզմ-լենինիզմի տեսության, հեղափոխական շարժման պատմության և հայ գրականության վերաբերյալ մի շարք աշխատությունների հեղինակ է:
Մյասնիկյանը բազմիցս անդրադարձել է Հայկական հարցին և այն «գորդյան հանգույց» է համարել, որի շուրջ բարդ կծիկի մեջ փաթաթվել են եվրոպական տերությունների շահերը: 1913 թվականի դեկտեմբերին «Հայկական հարց» խորագրով դասախոսություն է կարդացել Մոսկվայի Պոլիտեխնիկական թանգարանի դահլիճում:
Ալեքսանդր Մյասնիկյանը Խորհրդային Հայաստանի գործիչներից առաջինն էր, ով անդրադարձավ արտասահմանում հայկական քաղաքական կուսակցությունների գործունեությանը: Նա մասնակցել է ՌԿ(բ)Կ ԿԿ Կովկասյան բյուրոյի 1921 թվականի հուլիսի 4-5-ի նիստերին, որոնց ժամանակ ընդունվեց Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմում ընդգրկելու մասին որոշումը. Մյասնիկյանն այդ որոշման դեմ է քվեարկել:
Մյասնիկյանի անունն է կրում Դոնի Ռոստովի մի փողոց, ինչպես նաև Մինսկի կենտրոնի հրապարակներից մեկն ու դրան հարակից փողոցը:

28 January 2011 - 13:42 AMT
28 января 1886 года в Нахичевани-на-Дону родился советский государственный, военный деятель, литератор Александр Мясникян. В 1903 году окончил Армянскую семинарию в Москве, в 1906 году — Лазаревский институт в Москве. 19 ноября 1912 года получил диплом юридического факультета Московского университета. Мясникян известен, как один из виднейших армянских марксистов и публицистов. Автор ряда трудов по теории марксизма-ленинизма, истории революционного движения и армянской литературы.
Мясникян неоднократно обращался к Армянскому вопросу, истории его возникновения. Он считал Армянский вопрос «гордиевым узлом», вокруг которого сплелись в сложный клубок интересы европейских держав. В декабре 1913 года прочитал лекцию «Армянский вопрос» в зале Московского политехнического музея.
Александр Мясникян был первым среди деятелей Советской Армении, который обратился к проблеме деятельности армянских политических партий за рубежом. Он участвовал в заседаниях Кавказского бюро ЦК РКП (б) 4-5 июля 1921, принявшего решение о включении Нагорного Карабаха в состав Азербайджанской ССР, голосовал против этого решения. Имя Мясникяна носит улица в Ростове-на-Дону и район Ростовской области, а также одна из площадей в центре Минска и прилегающая к ней улица.