1 February 2011 - 11:30 AMT
«Զբաղվածության պետական ծառայության» գործակալությունը մտադիր է 2011 թվականին ծրագրեր իրագործել որոնք կոչված են աշխատանքի փորձ հաղորդելու երիտասարդներին, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է այդ կառույցի պետ Սոնա Հարությունյանը:
Այդ համատեքստում նա հավելել է, որ ըստ ՀՀ ԱԺ «Բնակչության զբաղվածության և գործազուրկների սոցիալական պաշտապնության մասին» օրենքում կատարված ուղղումների, համագործակցություն կհաստատվի գործակալության և գործատուների միջև, ինչը կօգնի երիտասարդներին, որոնք ունեն կրթություն, սակայն, չունեն անհրաժեշտ փորձ, աշխատանքային պրակտիկա ստանալ:
Գործակալության պետը նշել է, որ աջակցության միջոցներից մեկը կարող է լինել սկզբնական փուլում ՀՀ կառավարության կողմից ըստ պայմանագրի աշխատանքի անցած երիտասարդներին նվազագույն աշխատավարձի վճարումը, քանի դեռ նրանք համապատասխան փորձ չեն ձեռք բերել:
Սոնա Հարությունյանը հայտնել է նաև, որ նման ծրագրեր մարզերում մտադիր է իրականացնել նաև ՀԲ-ն «Սոցիալական ոլորտի կառավարում» ծրագրի շրջանակներում:

1 February 2011 - 11:30 AMT
В планы агентства “Государственная служба занятости” Армении на 2011 год входит осуществление программ, призванных помочь молодежи с получением опыта работы, сообщила на пресс-конференции в Ереване начальник структуры Сона Арутюнян.
В этом контексте она добавила, что, благодаря принятым Национальным собранием Армении поправкам в Закон РА “О занятости населения и его социальной защите при безработице”, будет налажено сотрудничество между работодателями и агентством, что поможет молодежи, имеющей образование, но не имеющей надлежащего опыта работы, получить трудовую практику.
При этом начальник агентства заметила, что одним из методов содействия может быть выплата в рамках этой программы на начальном этапе правительством РА трудоустроившимся в соответствии с договором с работодателем заработной платы в размере минимальной ставки до тех пор, пока они не получат соответствующий рабочий опыт.
Сона Арутюнян также сообщила, что подобные программы в областях Армении планирует осуществить и Всемирный банк в рамках своей программы “Управление сферой социальной защиты”.