7 February 2011 - 09:50 AMT
Հայաստանում գրիպի հետ կապված իրավիճակը կարելի է բավական կայուն համարել, Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարարության (ԱՆ) հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության պետ Արտավազ Վանյանը: «Ընդհանուր առմամբ աշխարհում գրիպով վարակվածների թիվը համարվում է միջին լարվածության: Բարձր ցուցանիշներ են գրանցվել ԱՄՆ-ում, որտեղ տարածված են A և B տեսակները, Կանադայում, Սկանդինավյան երկրներում:Ամենաբարձր ցուցանիշներն արձանագրվել են Վրաստանում, Նորվեգիայում, Չեխիայում, Ռուսաստանի որոշ քաղաքներում: Հայաստանում իրավիճակը բավական կայուն է»,- ասել է նա:
Վանյանի խոսքերով, նախարարությունը մշտական դիտարկումներ է անցկացնում դպրոցներում և մանկապարտեզներում: «Այս տարի մենք արձանագրել ենք շտապ օգնության 10-20 անգամ պակաս կանչ անցյալ տարվա նույն շրջանի համեմատ, հոսպիտալացված մարդկանց թիվը 100-ով նվազել է: Հայաստանում հիմնականում տարածված է գրիպի B տեսակը»,- ասել է Վանյանը:
«Տվյալ պահին Հայաստանում կա 180 հոսպիտալացված հիվանդ սուր վիրուսային վարակների ախտանիշով»,- ասել է Արտավազդ Վանյանը և հավելել, որ նրանց շարքում շատ են թոքաբորբի դեպքերը, սակայն մահվան դեպքեր չեն գրանցվել:
Մասնագետը խորհուրդ է տալիս օդափոխել սենյակները, խուսափել հիվանդների հետ շփումից, շատ հեղուկ օգտագործել և պահպանել ընդունված վարվելակերպը հազի դեպքում: Իսկ հիվանդները չպետք է զբաղվեն ինքնաբուժմամբ ու դիմեն բժշկի:

Ситуацию с гриппом в Армении можно считать довольно спокойной, сообщил на пресс-конференции в Ереване начальник гигиеническим и противоэпидемической инспекции Минздрава РА Артавазд Ванян. “В целом ситуация в мире относительно заражений гриппом считается средней напряженности. Завышенные показатели фиксируются в США, где распространены типы А и Б, в Канаде (сезонный грипп), Скандинавские страны. Самые высокие показатели зафиксированы в Грузии, Норвегии, Чехии, а также некоторых городах России. В Армении ситуация довольно спокойная”, – скаазл он.
По словам Ваняна, Минздрав проводит постоянные мониторинги в школах и детсадах. “В этом году мы зафиксировали в 10-20 раз меньше вызовов скорой помощи, чем в этот же период времени в прошлом году, госпитализированных тоже меньше порядка в 100 раз. В Армении в основном распространена Б форма гриппа, как в Норвегии или Казахстане”, – отметил Ванян.
Он добавил, что на данный момент в Армении имеется 180 госпитализированных с диагнозом острых вирусных инфекций. Среди них очень много случаев воспаления легких, однако, смертей не зафиксировано.
В связи с вирусными заболеваниями, специалисты настоятельно рекомендуют проветривать помещения, избегать общения с зараженными, одеваться по погоде, употреблять много жидкости и соблюдать правила этикета при кашле. А больным следует не выходить из дома до полного выздоровления, не заниматься самолечением, а обращаться к врачам при первом проявлении симптомов.