7 February 2011 - 10:27 AMT
«Հայաստանում արձանագրվել է բոտուլիզմի 4 դեպք (Երևան, Շիրակի և Արարատի մարզեր), որի արդյունքում տուժել է 8 մարդ»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀՀ առողջապահության նախարարության հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության պետ Արտավազդ Վանյանը:
Նրա խոսքերով, 2010-ին արձանագրվել է բոտուլիզմի հետևանքով մահվան 1 դեպք:
«Բոտուլիզմով վարակված ուտելիքն օգտագործելու դեպքում 10 հոգուց կարող է տուժել 1-2 մարդ: Սակայն պետք է նշել է, որ մեր նախազգուշացումներն ազդեցություն են ունեցել, որի հետևանքով, եթե 2005-2006թթ. արձանագրվել է բոտուլիզմի 30-35 դեպք, ապա հիմա այդ թիվը հասել է 10-15-ի»,- ասել է Վանյանը:
Նա նշել է, որ բոտուլիզմից խուսափելու համար պետք է խուսափել տնային պայմաններում պատրաստված պահածոներից: Անհրաժեշտության դեպքում պահածոները պետք է ջերմային մշակման ենթարկել` եռացնելով 20-25 րոպե: Պետք չէ գնել նաև տնային պայմաններում պատրաստված պահածոներ շուկայից կամ պատահական անհատներից:
Բոտուլիզմը սննդային ծանր թունավորում է: Հարուցիչը գտնվում է արտաքին միջավայրում` հողի մեջ, սպորների ձևով, որտեղից էլ անցնում է բանջարեղենի, կանաչեղենի վրա: Նշված հարուցիչի զարգացման համար անհրաժեշտ են անօդ պայմաններ, որտեղ բազմանում են և արտադրում թույն: Նման պայմաններ ստեղծվում են կափարիչներով հերմետիկ փակված պահածոներում: Հարուցիչի ոչնչացումը կատարվում է միայն հատուկ սարքերում` ավտոկլավներում, բարձր ճնշման և ջերմության տակ, որոնք առկա են միայն պահածո արտադրող կազմակերպություններում, իսկ տնային պայմաններում հնարավոր չէ իրականացնել: Բոտուլիզմով ախտահարված սնունդը չի փոխում իր համը, գույնը և տեսքը:
Հիվանդության ախտանշաններն են` սրտխառնոց, փսխում, փորլուծություն, որովայնի շրջանում ցավեր, գլխապտույտ, ընդհանուր թուլություն, շնչահեղձություն, տեսողության խանգարում, ձայնի փոփոխություն, կլման ակտի խանգարում, բերանի չորություն:

“В Армении было зафиксировано 4 случая ботулизма (Ереван, области Ширак и Арарат), в результате которых пострадали 8 человек”, – сообщил на пресс-конференции в Ереване начальник гигиенической и противоэпидемической инспекции Минздрава РА Артавазд Ванян.
По его словам, в 2010 году был зафиксирован 1 случай смерти от ботулизма.
“При употреблении пораженной ботулизмом пищи, из 10 могут пострадать 1-2 человека. Однако следует отметить, что наши предостережения возымели воздействие, вследствие чего, если в 2005-2006-х годах в год фиксировалось 30-35 случаев ботулизма, то сейчас эта цифра достигла 10-15”, – сказал Ванян.
Он отметил, что во избежание случаев ботулизма не следует использовать консервы, приготовленные в домашних условиях. А при необходимости, консервы следует подвергать температурной обработке, прокипятив 20-25 минут. Не следует также покупать консервы, приготовленные в домашних условиях на рынках или у случайных лиц.
Ботулизм –тяжелое пищевое отравление. Возбудитель болезни находится в окружающей природе, в почве в виде споров. В безвоздушной, вакуумной среде, каковыми являются консервы, они растут и развиваются, выделяя яд. Для уничтожения возбудителя необходимы специальные условия – высокое давление и температура, которые могут обеспечить только заводы, производящие консервы. Домашние условия не могут обеспечить необходимые условия для приготовления консервов. Пища, пораженная ботулизмом, не меняет вкус, цвет и запах. Симптомами болезни являются тошнота, рвота, боли в области живота, головокружение, общая слабость организма, удушье, сухость во рту, нарушения зрения и т.д.