8 February 2011 - 12:13 AMT
Հայաստանի Շիրակի մարզի վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների վարորդները դիմում-բողոք են հղել երկրի իշխանություններին` հանդես գալով երկրում ներկայության ժամկետի կրճատման և մաքսազերծման բարձր գների դեմ:
Ինչպես հաղորդում է «Ասպարեզ» հասարակական կազմակերպությունը, փետրվարի 8-ին վարորդներն ի նշան բողոքի պատրաստվում էին ավտոմեքենաների երթ կազմակերպել Գյումրիից մինչև Բավրա:
Միևնույն ժամանակ Ոստիկանության Գյումրու քաղաքային և Շիրակի մարզային վարչությունները մոտ 250-300 ոստիկանական ուժեր էին տեղադրել Գյումրու կայարանամերձ հրապարակում, որտեղից Շիրակի մարզի վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների վարորդները պլանավորել էին սկսել խաղաղ երթը դեպի Բավրա: «Գյումրու քաղաքային ոստիկանության աշխատակիցները բռնի կերպով զավթել են վրացական պետհամարանիշերով երեք ավտոմեքենա և վարորդների հետ դրանք տեղափոխել ՃՈ Գյումրու տուգանային հրապարակ: Այդ մեքենաներն օրենքով սահմանված կարգով կայանած են եղել հրապարակի հարավային մայթի մոտ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների վարորդներն անընդունելի են համարում մշակված և ընդունված այն օրենսդրական փոփոխությունները, որոնց համաձայն վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաները Հայաստանում ՀՀ քաղաքացին կարող է վարել միանվագ մուտքով առավելագույնը 15-օրյա ժամկետով: Ինչպես նաև չափազանց բարձր են համարում այդ ավտոմեքենաների մաքսազերծման գները: Վարորդներն առաջարկում են փոփոխություններ կատարել օրինագծում, որի համաձայն վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների վարորդների համար գերադասելի է ամսական մեկ անգամ սահման հատելու պարտադրանքի փոխարեն ամսական 2000-ական դրամ վճարել:

Водители автомобилей Ширакской области Армении с грузинскими госномерами направили жалобу властям страны, выступив против сокращения срока пребывания автомобилей в стране и высоких цен на растаможку.
Как сообщает общественная организация «Аспарез», 8 февраля водители в знак протеста собирались организовать автомобильное шествие от Гюмри до Бавры.
В то же время порядка 250-300 представителей правоохранительных органов Армении с раннего утра заняли привокзальную площадь, не разрешив проведение акции. «Работники полиции насильно привели три автомобиля с грузинскими госзнаками на штрафную стоянку города Гюмри, при том, что эти автомобили в рамках закона были припаркованы на площади», – говорится в сообщении.
Напомним, что водители автомобилей с грузинскими госномерами считают неприемлемым законодательное изменение, согласно которому в Армении можно водить автомобили с грузинскими номерами не более 15 дней. Также они считают слишком высокими таможенные пошлины на импорт автомобилей. Водители требуют внести изменения в законопроект, согласно которым для автомобилистов с грузинскими номерами будет предпочтительнее ежемесячно выплачивать штраф в размере 2000 драмов вместо того, чтобы каждый раз пересекать границу.