8 February 2011 - 15:50 AMT
«Հայաստանի գենետիկ ռեսուրսները շատ հարուստ են: Մեր երկիրն իր կենսաբազմազանությամբ համաշխարհային կենտրոններից մեկն է համարվում: Բացի դրանից, մենք շատ էնդեմիկներ ունենք, այսինքն ֆլորայի և ֆաունայի տեսակներ, որոնք գոյություն ունեն միայն Հայաստանում կամ պատմական Հայաստանում»,- նշել է բնապահպան, Հայաստանի բնապահպանության նախկին նախարար, «Ընկերակցություն հանուն մարդկության կայուն զարգացման» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարինե Դանիելյանը:
Այդ իսկ պատճառով նա գտնում է, որ եթե Հայաստանում որևէ բուսատեսակ կամ կենդանատեսակ է ոչնչանում, ապա Հայաստանի հետ միասին այդ տեսակը կորցնում է ողջ աշխարհը: «Այս իրողությունը պետք է ամրապնդվի մեր գիտակցության մեջ»,- ընդգծել է նա:
«Թռչնասերների կենտրոնի» նախագահ Սիլվա Ադամյանն իր հերթին ավելացրել է, որ թռչունների մի շարք հետաքրքիր տեսակներ ոչնչացման եզրին են հայտնվել տուրիստական որսորդության զարգացման հետևանքով: «Տարիներ շարունակ մեր կատարած հետազոտությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանի ջրային ռեսուրսները նվազում են, ինչի արդյունքում ոչնչանում են մի շարք ջրաճահճային թռչնատեսակներ: Սակայն ամենամեծ խնդիրը կապված է տուրիստական որսորդության հետ, որն ակտիվ զարգանում է Հայաստանի սեփականացված տարածքներում, մասնավորապես` Արարատի մարզի Արմաշ արհեստական լճերի շրջանում»,- նշել է նա: «Սակայն սեփականատերերը որոշել են` քանի որ տարածքը սեփականացված է, այստեղ կարելի է տուրիստական որսորդություն զարգացնել: Մեկ թռչուն սպանելն արժե մոտավորապես 500 եվրո: Այդ գործունեությունն իրականացվում է արտասահմանյան կազմակերպությունների հետ համատեղ»,- ընդգծել է փորձագետը:

“Генетические ресурсы Армении очень богатые. Наша страна считается одним из центров мира по биоразнообразию. Кроме того, у нас много эндемиков, то есть виды флоры и фауны, имеющиеся только в Армении или исторической Армении”, – отметила эколог, экс-министр экологии Армении, председатель общественной организации “Ассоциация во имя устойчивого развития человечества” Карине Даниелян.
Именно из-за этого она считает, что если в Армении исчезает какой-то вид растений или животных, то одновременно с Арменией его теряет весь мир. “Это сознание должно закрепиться в нас”, – подчеркнула она.
В свою очередь, председатель “Центра любителей птиц” Сильва Адамян добавила, что многие интересные виды птиц находятся на грани исчезновения в связи с развитием туристической охоты. “Наши исследования на протяжении ряда лет показали, что водные ресурсы Армении уменьшаются, и в связи с этим исчезает множество видов болотных птиц. Но самая большая задача связана с туристической охотой, очень развитой на приватизированных территориях, в частности, на искусственных озерах Армаш в Араратской области”, – отметила она.
По ее словам, очень интересные виды птиц существуют за счет этих вод. “Однако владельцы решили, что поскольку территория приватизирована, тут можно развивать туристическую охоту. Убить одну птицу стоит приблизительно 500 евро. Деятельность эта осуществляется совместно с зарубежными организациями”, – подчеркнула эксперт.