9 February 2011 - 07:30 AMT
Բյուջետային ֆինանսավորման ավելացումը թույլ տվեց բարելավել ծառայությունների մատուցման որակը պոլիկլինիկաներում, ինչպես նաև Հայաստանի որոշակի սոցիալական խմբերին ապահովել անհրաժեշտ դեղամիջոցներով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց ՀՀ Առողջապահության նախարարության դեղագործական գործունեության կազմակերպման և դեղամիջոցներով ու տեխնոլոգիաներով ապահովման բաժնի պետ Մարինե Հարությունյանը:
Մասնավորապես, նրա խոսքով, ՀՀ կառավարության նոյեմբերի 23-ի N 1717-Ն որոշմամբ արտոնյալ սոցիալական խմբեր են սահմանվել, որոնք կարող են դեղեր ձեռք բերել անվճար կամ արտոնյալ պայմաններով (մինչև 7 տարեկան երեխաներ, 1-ին և 2-րդ խմբերի հաշմանդամներ, մինչև 18 տարեկան հաշմանդամ երեխաներ, հայրենական պատերազմի մասնակիցներ և նրանց հավասարեցված անձինք, մինչև 18 տարեկան առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաներ, ինչպես նաև միակողմանի ծնողազուրկ երեխաներ, բազմազավակ (մինչև 18 տարեկան չորս և ավելի անչափահաս երեխաներ ունեցող) ընտանիքների երեխաներ, ՀՀ պաշտպանության ժամանակ, ինչպես նաև ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված (մահացած) զինծառայողների ընտանիքների անդամներ: Բացի դրանից, որոշմամբ սահմանվում է նաև այն հիվանդությունների ցուցակը, որոնց դեպքում հիվանդները կարող են անվճար ստանալ դեղերը բուժհաստատությունում (տուբերկուլյոզ, հոգեկան հիվանդություններ, չարորակ նորագոյացություններ, շաքարային և ոչ շաքարային դիաբետ, էպիլեպսիա, սրտամկանի ինֆարկտ, պարբերական հիվանդություն, սրտի փականների արատներ, մալարիա, քրոնիկ երիկամային անբավարարություն, ֆենիլկետոնուրիա և այլն): Մարինե Հարությունյանի խոսքով` այդ երկու ուղղություններով բյուջետային ֆինանսավորումը կազմել է 4,5 մլրդ դրամ 250 անուն դեղերի համար:
Մարինե Հարությունյանը հաղորդել է նաև, որ պետծրագրերի իրականացման հսկողությամբ զբաղվում է ինքը` բաժինը և Առողջապահության գործակալությունը, ընդ որում` ստուգումների արդյունքում նաև խախտումներ են հայտնաբերվել, երբ դեղամիջոցները չեն հասել հասցեատերերին: Միևնույն ժամանակ նա ավելացրել է, որ այսօր որոշակի սոցիալական խմբերի ներկայացուցիչների արդեն 60-70%-ը գիտեն իրենց իրավունքները, իսկ խախտումների դեպքում կարող են զանգահարել «թեժ գիծ»` 52-88-72:

9 February 2011 - 07:30 AMT
Увеличение бюджетного финансирования позволило улучшить качество предоставления услуг в поликлиниках, а также обеспечить определенные социальные группы Армении необходимыми лекарствами. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила начальник отдела организации фармацевтической деятельности и обеспечения лекарственными средствами и технологиями Министерства здравоохранения РА Марине Арутюнян.
В частности, по ее словам, решением правительства РА от 23 ноября 2006 г. N1717-N установлены привилегированные социальные группы, которые могут получать лекарства бесплатно или на льготных условиях (дети до 7 лет, дети с инвалидностью до 18 лет, дети, находящиеся без родительского ухода до 18 лет, репрессированные, одинокие неработающие пенсионеры и другие). Помимо этого, решением также устанавливается список тех заболеваний, в случае которых больные могут получить лекарства в медучреждениях бесплатно (туберкулез, психические заболевания, злокачественные новообразования, сахар и сахарный диабет, эпилепсия, инфаркт миокарда, малярия и другие). По словам Марине Арутюнян, бюджетное финансирование по этим двум направлениям составило 4,5 млрд. драмов для 250 наименований лекарств.
Марине Арутюнян также сообщила, что контролем за реализацией госпрограмм занимается сам отдел и Агентство по здравоохранению, при этом она отметила, что по итогам проверок были выявлены и нарушения, когда лекарства не доходили до получателя. Одновременно она добавила, что на сегодняшний день уже 60-70% представителей указанных в решении правительства социальных групп знают свои права, в случае же нарушений они могут позвонить по «горячей линии»: 52-88-72.