9 February 2011 - 07:34 AMT
Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարել է, որ մայրաքաղաքում անօրինական առևտուր չի լինելու: Այդ մասին քաղաքապետն ասել է փետրվարի 8-ին գումարված Երևան քաղաքի ավագանու հինգերորդ նստաշրջանի առաջին նիստում, հայտնում է քաղաքապետարանի տեղեկատվության
և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը: «Մոտեցումը հստակ է. առևտուրը պետք է կազմակերպվի քաղաքակիրթ պայմաններում` շուկաներում: Ավելին, այսօր շուրջ 3000 վաճառատեղ է առաջարկվում գործող շուկաներում: Ընդ որում, համաձայն տնտեսվարողների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության, սկզբնական շրջանում` անվճար»,- նշել է քաղաքապետը:
Կարեն Կարապետյանը հավելել է նաև, որ գործող շուկաների տնօրինության առջև խնդիր է դրվել հատուկ ուշադրություն դարձնել շուկաներում տիրող անհրաժեշտ բոլոր պայմաններին: Միաժամանակ, քաղաքապետի հանձնարարությամբ ուսումնասիրվում է պահանջարկի դեպքում նոր փոքրածավալ շուկաների կազմակերպման հարցը:
Ըստ դեռևս 2004-ին ընդունված «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքի, 2006թ. հունվարի 1-ից Երևանում արգելված է մի շարք ապրանքների փողոցային առևտուրը: Օրինախախտներին սպառնում է 10-20 հազար դրամ տուգանք: Սակայն, օրենքը չի գործում և փողոցային առևտուրը մինչ օրս շարունակվում է:
Շուկայական և փողոցային առևտրի նոր կանոններ են հաստատվել նաև Վրաստանի Բաթում քաղաքում: Ինչպես հայտնում է «Business Գրուզիան», ըստ Բաթումի քաղաքապետարանի տեղեկատվության փողոցային առևտրի վայրերը որոշվելու են 2 տարի ժամկետով, սեզոնային, կամ էլ ըստ շաբաթվա օրերի:
Քաղաքապետարանը լիազորված է լիովին կամ մասնակիորեն արգելել տրանսպորտի երթևեկությունն այն փողոցներում, որտեղ կթույլատրվի փողոցային առևտուրը:

9 February 2011 - 07:34 AMT
Незаконной уличной торговли в Ереване не будет, заявил мэр города Ереван Карен Карапетян в ходе пятой сессии первого заседания старейшин Еревана, сообщает пресс-служба городской мэрии. «Подход ясен: торговля должна организовываться в цивилизованных условиях – на рынках. Более того, сегодня на действующих рынках предлагается около 3 тыс. торговых точек. Кроме того, последние в начальный период будут сдаваться бесплатно согласно договоренности, достигнутой с хозяйствующими субъектами», – сказал он.
По его словам, перед дирекциями действующих рынков Еревана поставлена задача – держать в центре внимания вопрос обеспечения всех необходимых условий. В то же время по поручению Карапетяна, будет изучен вопрос организации мелких рынков в случае спроса.
Согласно принятому еще в ноябре 2004 года закону «О торговле и услугах», с 1 января 2006 года в Ереване запрещена уличная торговля рядом товаров. Нарушителям закона грозит административный штраф в размере от 10-20 тыс. драмов. Однако закон не действует и уличная торговля в столице снова продолжается.
Новые правила рыночной и уличной торговли утверждены и мэрией грузинского Батуми. Как сообщает Business Грузия, по информации мэрии Батуми места уличной торговли будут определяться сроком на 2 года, сезонно, или же на конкретные дни недели.
Администрация города полномочна ввести полный или частичный запрет на движение транспорта по тем улицам, где будет допускаться уличная торговля. При определении мест для уличной торговли, должны быть учтены интересы развития города, плотность населения, транспортный поток, безопасность движения, и другие аспекты.
Мэрия Батуми отмечает недопустимость уличной торговли на тротуарах, а также на расстоянии ближе 0.75 метров от бордюров.