9 February 2011 - 09:48 AMT
«Մեր երկրում լուրջ վտանգ կա, որ գազի գնաճի հետևանքով կակտիվանան նաև ծառահատումները, այն դեպքում, երբ մենք դեռ պետք է վերականգնենք 1990-ականներին հատված անտառները»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հանրային խորհրդի տարածքային կառավարման ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Առաքելյանը:
Ըստ նրա, իրավիճակը բարդանում է նաև նրանով, որ շատ ծառեր ընդգրկված են Հայաստանի Կարմիր գրքում:
Այդ առնչությամբ «Բնության հարստությունը սերունդներին» ՀԿ նախագահ Ռուբեն Շախկյանն առաջարկում է Հայաստանում անօրինական կատարվող ծառահատումը բերել օրինական դաշտ: «Ես առաջարկում եմ մի ծրագիր, որը շուրջ 6 հազար աշխատատեղ կապահովի»,-ասել է նա:
Ըստ Շախկյանի, ծրագիրը նախատեսում է անտառօգտագործումը կատարել առավել քաղաքակիրթ մեթոդներով՝ ամբողջությամբ օգտագործել ծառը, հավաքել, չորացնել և իրացնել սննդի համար պիտանելի և բուժիչ բույսեր:

9 February 2011 - 09:48 AMT
“В нашей стране существует серьезная опасность, связанная с активизацией вырубки лесов в связи с повышением цен на газ, в то время как нам необходимо восстановление лесов, вырубленных в начале1990-х годов”, – сказал на пресс-конференции в Ереване председатель комиссии Общественного Совета по вопросам территориального управления и органов местного самоуправления Корюн Аракелян.
По его словам, ситуация еще усугубляется тем, что многие деревья Армении занесены в Красную книгу. В этой связи председатель ОО “Богатство природы – поколениям” Рубен Шахкян представил свою программу, направленную на целесообразное использование лесов Армении. “Я предлагаю программу, которая обеспечит 6 тысяч рабочих мест”, – отметил он.
По словам Шахкяна, программа, направленная на легальное использование леса по более цивильным методам и технологиям, включает ряд положений, в числе которых: полное использование дерева; сборка, сушка и реализация съедобных и лекарственных растений и т.д.