9 February 2011 - 11:53 AMT
Ամառային և ձմեռային շրջանում ժամերը փոխելու փորձը գոյություն ունի շատ երկրներում: Ամառային/ձմեռային ժամերին անցում կատարելու թեման վերաբերվում է բոլոր մարդկանց, քանի որ կապված է սթրեսի հետ, որն օրգանիզմն ապրում է:
Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության մամլո ծառայությունը, համապատասխան օրինագիծը գտնվում է մշակման փուլում և ուղարկվել է բոլոր շահագրգիռ ատյաններին, որոնք պետք է ներկայացնեն իրենց առաջարկությունները և դիտողությունները: Դրանից հետո «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ժամանակի հաշվարկման կարգի մասին» նոր օրինագիծը ներկայացվելու է ՀՀ կառավարություն:
Պետք է նշել, որ Ռուսաստանը ձմեռային/ամառային ժամանակի անցում կատարելուց 30 տարի անց հրաժարվում է այդ պրակտիկայից, և 2011-ի աշնանից ռուսները ժամացույցի սլաքը մեկ ժամով ետ չեն տալու: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, փետրվարի 8-ին երիտասարդ գիտնականների և 2010-ին կրթության և նորարարությունների ոլորտում ՌԴ նախագահի մրցանակի դափնեկիրների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը:

9 February 2011 - 11:53 AMT
Практика перевода часов на летнее и зимнее время существует во многих странах. Тема перехода на летнее/зимнее время касается всех людей, поскольку связана со стрессом, который испытывает организм. Как сообщили корреспонденту PanARMENIANNet в пресс-службе Министерства экономики Армении, новый законопроект по отмене перехода на летнее/зимнее время в данный момент находится на стадии разработки и разослан всем заинтересованным инстанциям, которые должны представить свои предложения и замечания. После этого новый законопроект «О порядке учета времени на территории РА» будет представлен в правительство республики.
Надо отметить, что Россия спустя 30 лет после введения перехода на зимнее/летнее время отказывается от этой практики – с осени 2011 года россияне не будут переводить стрелки часов на час назад. Об этом, как сообщает РИА Новости, 8 февраля на встрече с молодыми учеными и лауреатами премии президента РФ в области науки и инноваций за 2010 год сказал президент РФ Дмитрий Медведев.