9 February 2011 - 13:25 AMT
Հայկական մամուլում տեղեկատվություն է հայտնվել այն մասին, որ Երևանում առաջիկա տարիներին Հրազդանի կիրճի տարածքում ստեղծվելու է բուսաբանական և կենդանաբանական գոտի (200 հա), որը կարող է ձգվել մինչև Սևանա լիճ: Ընդ որում, լուրեր են պտտվում, որ այդ գոտին ստեղծվելու է արդեն գոյություն ունեցող կենդանաբանական այգու հաշվին: Ինչպես պարզել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Երևանի Բնապահպանության վարչությունում, այդ գաղափարը դեռ սաղմնային վիճակում է: «Այդ գաղափարը դեռ շատ «հում» է, ավելի որոշակի տեղեկատվությունը կհայտնվի ավելի ուշ: Դեռևս ընթանում են քննարկումներ և համապատասխան ուսումնասիրություններ»,- պատասխանել են քաղաքապետարանից և խոստացել, «Ինչ էլ որ ձեռնարկվի, կլինի ամենառացիոնալ որոշումը»:
Իր հերթին, բնապահպանները կարծիք են հայտնել, որ եթե այդ գոտին ստեղծվի ոչ թե կենդանաբանական այգու հաշվին, ապա այդ որոշումը միայն ողջունելի է: «Եթե նոր կենդանաբանական այգին ստեղծվի որպես լրացուցիչ այգի, ապա մենք միայն ողջունում ենք դա: Սակայն եթե նոր կենդանաբանական այգու ստեղծման արդյունքում մենք կորցնենք հինը, ապա դա արդեն բացարձակ անընդունելի է, առավել ևս, որ նման դեպքում կենդանաբանական այգու տարածքը, հավանաբար, կհատկացվի շինարարության համար»,- հաղորդել է ՀՀ բնապահպանության նախկին նախարար, «Հանուն մարդկության կայուն զարգացման ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Կարինե Դանիելյանը:
Իր կողմից, ՀՀ ԳԱԱ Բուսաբանության ինստիտուտի աշխատակից, պրոֆեսոր Գոհար Հովհաննեսովան նշել է. «Մեր կենդանաբանական այգին ավանդույթ է, որը չի կարելի խախտել»:

9 February 2011 - 13:25 AMT
В армянской прессе появилась информация о том, что в Ереване в ближайшие годы будет создана ботаническая и зоологическая зона на территории Разданского ущелья (200 га), которая может протянуться до самого озера Севан. Причем есть слухи, что зона эта будет создана за счет уже имеющегося зоопарка. Как выяснил корреспондент агентства PanARMENIAN.Net в Управлении по охране природы мэрии Еревана, идея эта пока находится в зачаточном состоянии. “Идея эта пока очень “сырая”, что-нибудь определенное появится позже. Пока что ведутся обсуждения и соответствующие исследования”, – ответили нам в мэрии и пообещали: “Что бы ни было предпринято, это будет самым рациональным решением”.
В свою очередь экологи выразили мнение, что если эта зона будет создана не за счет существующего зоопарка, то решение только приветствуется. “Если новый зоопарк будет создан как дополнительный к ныне существующему, то мы это только приветствуем. Однако, если в результате создания нового зоопарка мы потеряем старый, то это уже абсолютно неприемлемо, тем более, что в таком случае территория зоопарка, скорей всего, будет отдана под строительство”, – сообщила нам экс-министр экологии Армении, председатель общественной организации “Ассоциация во имя устойчивого развития человечества” Карине Даниелян.
Со своей стороны научный работник института Ботаники Академии наук РА, профессор Гоар Оганесова отметила: “Наш зоопарк – это традиция, которую нельзя нарушать”.