14 February 2011 - 12:01 AMT
«Վառնա քաղաքի հայ համայնքի եկեղեցու քահանա Սարգիս Հովհաննիսյանը պարզաբանումների համար կանչվել է Էջմիածին»,- ասել է նա:
Մայր աթոռ սուրբ Էջմիածնին հայտնի է բուլղարական Վառնա քաղաքի հայ համայնքի եկեղեցու քահանա Սարգիս Հովհաննիսյանի վատ վարքը, և պարզաբանումներ ստանալու համար նրան կանչել են Էջմիածին: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Մայր Աթոռ սուրբ Էջմիածնի մամլո ծառայության ղեկավար, քահանա Վահրամ Մելիքյանը: «Նա դեռ չի ներկայացել, սակայն մենք սպասում ենք նրան»,- ասել է նա: Նրա խոսքերով, նրա մինչև հիմա չգալու պատճառն այն է, որ Սարգիս Հովհաննիսյանը բուժվում է:
Միաժամանակ, Վահրամ Մելիքյանն ասել է, դեպքերը, երբ քահանաներն իրենց վայելուչ չեն պահում, բացառություն են: Նրա խոսքերով, հայ հոգևորականներն իրենց աշխատանքով ծառայում են ՀԱԵ-ին: «Վերջին 10 տարում ՀԱԵ-ն կարգալուծ է արել 25 հոգևորականի»,- ասել է նա:

14 February 2011 - 12:01 AMT
«Первопрестольному Эчмиадзину стало известно о неподобающем поведении служителя церкви армянской общины болгарского города Варна священника Саргиса Ованисяна, и для получения объяснений он приглашен в Эчмиадзин», – сказал он.
Первопрестольному Эчмиадзину известно о недостойном поведении духовного пастыря армянской общины болгарского города Варна священника Саргиса Ованисяна, и для получения объяснений он приглашен в Эчмиадзин. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава пресс-службы Первопрестольного Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян. “Он пока что не прибыл, однако мы ждем его”, – сказал он. По его словам, причина того, что священник до сих пор не прибыл в Эчмиадзин, связана с тем, что Саргис Ованисян находится на лечении.
Вместе с тем иерей Меликян сказал, что случаи, когда священники ведут себя недостойно, являются исключением. По его словам, армянские священнослужители своей работой служат ААЦ. «За последние 10 лет ААЦ лишила сана 25 священнослужителей», – подчеркнул Меликян.