15 February 2011 - 11:53 AMT
Փետրվարի 15-ի երեկոյան տեղի կունենա Գեղարքունիքի մարզի Սևանի շրջանի Ծովագյուղ համայնքի մոտակայքում տեղակայված 1130 մետր երկարությամբ ճոպանուղու բացման հանդիսավոր արարողությունը: Ինչպես միջոցառման կազմակերպիչները հաղորդեցին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, բացմանը ներկա կգտնվեն Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը, Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը, այլ պաշտոնատար անձինք, այդ թվում` Գերմանիայի և Իտալիայի դեսպանները:
Մաշտոցներ լեռան ստորոտում տեղակայված ճոպանուղին մեկ ժամում կարող է 800 հոգի տեղափոխել լեռան ստորոտից գագաթը: Նախագծի գործարկման դեպքում ոչ միայն 120-150 նոր աշխատատեղ կստեղծվի Ծովագյուղ համայնքի բնակիչների համար, այլև կզարգանա ձմեռային տուրիզմը և լեռնադահուկային սպորտը, իսկ ճոպանուղու և մնացած ծառայությունների գները հասանելի կլինեն:

15 February 2011 - 11:53 AMT
Вечером 15 февраля состоится торжественная церемония открытия канатной дороги длиной 1 130 м в селе Цовагюх Севанской области Армении. Как сообщили организаторы мероприятия корреспонденту PanARMENIAN.Net, на открытии будут присутствовать замминистра экономики Армении Ара Петросян, начальник управления туризма и территориального экономического развития Министерства экономики страны Мехак Апресян, другие высокопоставленные лица, в том числе послы Германии и Италии.
Размещенная у подножия горы «Маштоцнер» канатка за час может довезти 800 человек от подножия горы до ее вершины. При эксплуатации проекта для жителей общины Цовагюх решится проблема 120-150 рабочих мест, а цены на канатку и остальные услуги будут доступными.