Ադրբեջանի ղեկավարությունը միավորում է իր բոլոր պատմաբանների ուժերը հակահայկական քարոզչություն իրանակացնելու համար: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, ԵՊՀ պատմության ամբիոնի վարիչ Բաբկեն Հարությունյանը: Նրա խոսքերով, բանը հասել է նրան, որ հայկական պատմության մեջ չի մնացել մի ոլորտ, որն աղճատված չլինի ադրբեջանցի պատմաբանների կողմից: Այդ առումով նա նշել է, որ եթե նման վարքագծին չտրվի համապատասխան պատասխան, ապա «ժամանակի հետ ցանկացած սուտ կարող է ճշմարտություն դառնալ»: Նա անդրադարձել է Գորիսում 2010-ի հոկտեմբերի 16-ին սփյուռքի լրագրողների հետ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպմանը, որտեղ նա հայտարարել է, որ Ադրբեջանում ակնհայտ է հակահայկական ֆաշիզմի տարածումը, որն իրականանում է ամենաբարձր մակարդակում:
Հայ փորձագետը նշել է, որ որքան էլ ադրբեջանական կողմը ջանքեր գործադրի, մեկ գիտական ապացույցը կարող է ձախողել բոլոր այդ կեղծիքները:

21 February 2011 - 10:17 AMT
Руководство Азербайджана объединяет все силы своих историков для проведения антиармянской пропаганды. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил доктор исторических наук, профессор, член-корреспондент Национальной академии наук Армении, заведующий кафедрой Истории Армении Ереванского госуниверситета Бабкен Арутюнян. По его словам, дело дошло до того, что в армянской истории не осталось ни одной сферы, которая не была бы искажена со стороны азербайджанских историков. В этом контексте он заметил, что если подобному поведению не будет дан соответствующий ответ, то “со временем любая ложь может стать правдой”. В этом контексте армянский эксперт обратился к выступлению президента Армении Сержа Саргсяна в ходе встречи с журналистами армянской Диаспоры 16 октября 2010 года в Горисе, где он, заявил, что в Азербайджане очевидно распространение антиармянского фашизма, которое осуществляется на самом высоком уровне.
Однако армянский эксперт отметил, что, сколько бы ни старалась азербайджанская сторона, одно научное доказательство может провалить все эти фальсификации.