24 February 2011 - 05:31 AMT
Բնակչության պետական ռեգիստրում երեխաների գրանցումը կատարվում է ոչ թե առանձին բնակավայրերում, այլ ողջ հանրապետությունում: Այդ մասին հայտնում է Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը վերջերս մամուլում տեղ գտած` երեխաների հաշվառման գործընթացի մասին հրապարակումների առնչությամբ:
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանի կողմից մարզպետներին տարեսկզբին հանձնարարվել է համատեղ աշխատանքներ իրականացնել համապատասխան պետական մարմինների հետ` նախադպրոցական և կրթական հաստատություններում սովորող երեխաների գրանցումը Բնակչության պետական ռեգիստրում կազմակերպելու համար:
Վերջին շրջանում տարբեր միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ հանրապետությունում առկա են չգրանցված ծնունդների բազմաթիվ դեպքեր: Մասնավորապես` պարզվել է նաև, որ դպրոց են հաճախում երեխաներ, որոնք որևէ տեղ հաշվառված չեն: Նման կարգավիճակը հղի է տարբեր վտանգներվ, օրինակ` կարող է հող ստեղծել երեխաների շահագործման համար: Գործընթացի նպատակը նաև այդօրինակ դեպքերի բացառումն է: Այդ իսկ պատճառով էլ որոշվեց հաշվառման վերաբերյալ տեղեկանք պահանջելու միջոցով իրականացնել բոլոր երեխաների գրանցումը Բնակչության պետական ռեգիստրում:

Процесс регистрации в государственном реестре населения детей, посещающих дошкольные и образовательные заведения нужен для создания целостного государственного реестра населения Армении. Об этом сообщают в Министерстве территориального управления Армении. Как отмечают в ведомстве, это необходимо для эффективной организации ряда процессов, в частности призыва на военную службу.
Комментируя появившиеся в последнее время публикации в прессе о регистрации детей, пресс-служба министерства подчеркивает, что регистрация детей в государственном реестре населения производится не в отдельных населенных пунктах, а во всей республике, и что процесс регистрации будет проходить до конца текущего учебного года и завершится 30 мая.
В сообщении отмечается, что исследования, проведенные в последнее время различными международными и общественными организациями, выявили в республике многочисленные случаи незарегистрированных рождений. В частности, школу посещают дети, которые не зарегистрированы где-либо, и что чревато различными последствиями, например, могут быть созданы условия для эксплуатации ребенка. Цель процесса регистрации детей – исключение подобных случаев. С этой целью по предложению правительства РА Национальное Собрание в прошлом году внесло изменения в закон РА «О государственных налогах», согласно которым детям до 16 лет справки со стороны соответствующих подразделений полиции будут предоставляться бесплатно.