24 February 2011 - 14:40 AMT
Ագրեսիվության աճը դեռահասների շրջանում սոցիալ-հոգեբանական արմատներ ունի, հայտարարում է հոգեբանը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Գիտահետազոտական լաբորատորիա» հոգեբանական ծառայությունների կենտրոնի տնօրեն, հոգեբան Մարիամ Մեհրաբյանը: Ըստ նրա, ագրեսիվությունը դեռահասների շրջանում վտանգավոր է նրանով, որ ժամանակի հետ կարող է բնավորության գիծ դառնալ:
Մեհրաբյանը նշել է, որ ագրեսիվության ավելացմանը նպաստում են նաև որոշ հեռուստահաղորդումներ: Մասնագետը կոչ է արել ծնողներին մշտապես շփման մեջ լինել դեռահաս երեխաների հետ և օգնել նրանց հաղթահարել բարդ շրջանը:
Ըստ հոգեբանի, հետազոտությունները ցույց են տվել, որ 15-18 տարեկան հանցագործների մոտ նկատվում է մոր հետ հոգեբանական կապի խզում, ինչն իր հերթին պատճառ է հանդիսանում ագրեսիվության զարգացման համար:

24 February 2011 - 14:40 AMT
Рост уровня агрессивности среди подростков имеет социально-психологические корни. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила директор Центра психологических услуг "Научно-исследовательская лаборатория", психолог Мариам Меграбян. По ее словам, агрессивность среди подростков опасна тем, что она со временем может стать чертой характера.
Меграбян отметила, что увеличению агрессивности среди подростков также способствуют определенные телепередачи. Психолог призвала армянских родителей постоянно находиться в общении с детьми-подростками и помочь им преодолеть сложный период.
По словам специалиста, исследования показали, что у 15-18-летних преступников замечается нарушение душевной связи с матерью, что в свою очередь становится очагом развития агрессивности.