26 February 2011 - 10:32 AMT
Ալեքսանդր Ամարյան. Հայաստանում դեռ չեն կարողանում պարզել դեռահասների ինքնասպանությունների իրական պատճառները
Միայն վերջին 10 ամսում Հայաստանում գրանցվել է դեռահասների ինքնասպանության 34 դեպք: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Քայքայիչ աղանդներից տուժածների օգնության կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը: Ըստ նրա, տվյալները հրապարակել են իրավապահ մարմինները, որոնք հաճախ նույնիսկ չեն էլ փորձում բացահայտել դեռահասների ինքնասպանության պատճառները՝ ասելով թե պատճառը կենցաղային է: «Ցավոք, Հայաստանում չկան մասնագետներ, որոնք կարող են պարզել այն կոնկրետ պատճառները, որ հանգեցրել են դեռահասների մահվան:
Այդ առնչությամբ Ամարյանն անդրադարձել է ոչ ֆորմալ ենթամշակութային երիտասարդական շարժումներին, մասնավորապես էմոներին ու գոթերին: Ըստ մասնագետների, էմոներն այն դեռահասներն են, որ չեն կարողանում իրենց տեղը գտնել հասարակությունում: Դա հանգեցնում է նրան, որ նրանք հեռանում են ընտանիքից, ընկերներից, հասակակիցներից, երազում են ինչ-որ այլ աշխարհի մասին, որտեղ, ըստ իրենց պատկերացումների, նրանք կհայտնվեն՝ ինքնասպանություն կատարելով: «Մեզ մեղադրում են, թե մենք հետապնդումներ ենք հրահրում դեռահասների հանդեպ: Սակայն, մենք փորձում ենք ցույց տալ, որ նման խնդիր կա: Մենք պետք է նախանձախնդիր լինենք մեր երիտասարդ քաղաքացիների հոգեկան առողջության հարցում»,-ասել է Ամարյանը:
Ըստ նրա, այդ խնդրի լուծմանը պետք է մասնակցի ինչպես պետությունը, այնպես էր հանրությունը, ԶԼՄ-ները: «Հարկավոր է կանխարգելիչ աշխատանք կատարել: Այստեղ կարևոր է հոգեբանների, ծնողների դերը, որոնք պետք է մշտական կապի մեջ լինեն երեխաների հետ: Իսկ ԶԼՄ-ներին ես կոչ եմ անում օբյեկտիվ կերպով ներկայացնել խնդիրը»,-ասել է Ամարյանը:

Только за последние 10 месяцев в Армении 34 подростка покончили жизнь самоубийством. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководителем Центра помощи и реабилитации жертв деструктивных культов Александр Амарян, ссылаясь на данные, обнародованные правоохранительными органами Армении. По словам Амаряна, правоохранительные органы часто даже и не пытаются раскрыть причины, из-за которых подростки совершают самоубийство, ограничиваясь лишь заключением, что самоубийство было сделано по бытовым причинам. Однако Амарян уверен, что это далеко не так. ''К сожалению, в Армении нет специалистов, которые занялись бы выяснением конкретных причин, повлекших за собой гибель подростков. Но нельзя забывать, что большинство самоубийств совершается именно среди подростков»,- подчеркнул глава центра.
В связи с этим Александр Амарян коснулся проблемы неформальных субкультурных молодежных движений, в частности эмо и готов, которые в последнее время стали распространятся в Армении. По мнению специалиста, эмо – это подростки, которые не могут найти свое место в обществе, в своем окружении. Это приводит к тому, что тинейджеры отдаляются от семьи, друзей, сверственников, мечтают о другом мире, где, по их представлению, они окажутся, совершив самоубийство. «Нас часто обвиняют в том, что мы начали гонения по отношению к подросткам. Но мы пытаемся показать проблему, которая существует среди наших детей, с которыми мы связываем наше будущее. Мы в первую очередь должны быть заинтересованы в психическом здоровье наших молодых граждан, которые чувствуют себя одинокими и отдаленными от общества»,- подчеркнул Амарян.
По его словам, в решении этой всеобщей проблемы должно участвовать не только государство, но и общественный сектор, СМИ, граждане. «Необходимо провести профилактическую работу, а не только задумываться о том, почему подростки идут на самоубийство. Здесь важна роль психологов, родителей, которые должны находиться в постоянной связи с детьми. А СМИ я призываю объективно представить проблему»,- сказал глава Центра помощи и реабилитации жертв деструктивных культов.