1 March 2011 - 08:55 AMT
ՀՀ կառավարությունը և խորհրդարանն ընդունում են իրենց սխալը «Ժամանակավոր անաշխատունակության մասին» օրենքի հարցում
Այն բանից հետո, երբ 2010-ի դեկտեմբերի 1-ին ուժի մեջ է մտել «Ժամանակավոր անաշխատունակության մասին» օրենքը, ձևավորվել է ապագա մայրերի խումբ, որոնք տուժել են օրենքի որոշ դրույթներից: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է սոցիալական հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը: Նրա խոսքերով, օրենքի համաձայն, նախատեսվել է նպաստ հատկացնել այն կանանց, որոնց աշխատանքային ստաժը կազմում է մեկ տարուց քիչ` վճարելով նրանց 100 տոկոսի սկզբունքով: Այդ առումով Հակոբյանը հայտարարել է, որ քանի որ Հայաստանի կառավարությունը և խորհրդարանը հասկացել են, որ այդ օրենքը չի համապատասխանում կանանց շահերին, իրենք որոշել են որոշակի շտկումներ մտցնել օրենքում: «Այն կանայք, որոնց աշխատանքային ստաժը կազմում է մեկ տարուց քիչ, ստանալու են իրենց տարեկան եկամուտը` բաժանած 12-ի վրա»,- ասել է նա և հավելել, որ կանանց վճարվելու է նրանց «մաքուր» աշխատավարձի 100 տոկոսը:
Իր հերթին, Հայրենական արտադրողների միության նախագահ և Հանրային խորհրդի ֆինանսատնտեսական և բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Վազգեն Սաֆարյանն օրենքում կատարված փոփոխությունները համարում է տեղին և ժամանակին: «Միգրացիայի պայմաններում մենք պետք է նպաստենք ծնելիության մակարդակի աճին»,- ասել է նա:

1 March 2011 - 08:55 AMT
Парламент и правительство РА принимают свою ошибку в вопросе закона «О временной нетрудоспособности»
После того как 1 декабря 2010 года в силу вступил закон «О временной нетрудоспособности», сформировалась определенная группа будущих матерей, которые пострадали от некоторых положений закона. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель постоянной комиссии парламента Армении по социальным вопросам, депутат от фракции Республиканской партии Армении (РПА) Акоп Акопян. По его словам, согласно закону, рассматривалось представить пособие тем женщинам, рабочий стаж которых составлял меньше года, платя им по принципу 100%. В этом контексте Акопян заметил, что, так как правительство и парламент Армении поняли, что данный закон не отвечает интересам всех женщин, они решили внести в него определенные поправки. “Изменения в закон будут внесены по следующим принципам, те женщины, у которых рабочий стаж составляет меньше года, получат свой годовой доход, поделенный на 12, то есть если это шесть месяцев, то он опять делиться на 12», – сказал он, добавив, что женщинам будет заплачено 100% их «чистой» зарплаты.
В свою очередь, председатель Союза отечественных производителей и финансово-экономической и бюджетной комиссии Общественного совета Вазген Сафарян считает решение внести поправки в закон “О пособиях по временной нетрудоспособности” своевременным и к месту. «Было бы хорошо, чтобы дело до этого не дошло, и чтобы сразу был принят именно такой закон. В условиях миграции, мы должны способствовать повышению уровня рождаемости», – сказал Сафарян.
В 2010 году в парламенте Армении был принят закон «О временной нетрудоспособности», который вызвал серьезное недовольство у беременных и женской половины населения, так как по новому закону уменьшалась сумма выплачиваемых пособий по беременности.