Մարտի 4-ին ժամը 11.00-ին Հայ-Ռուսական /Սլավոնական/ համալսարանում տեղի կունենա հայ-ռուսական համատեղ Սեմինար-ցուցադրում «Կրթական համակարգում ՄԻԱՎ- վարակների կանխարգելման, ՄԻԱՎ-դրական ախտորոշում ունեցողների նկատմամբ հանդուրժողական վերաբերմունքի ձևավորման, ռիսկային խմբերի հետ աշխատանքների իրականցման ոլորտում ՀՀ փորձը» թեմայով: Սեմինարը նախաձեռնել են ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Մոսկովյան գրասենյակը, ՌԴ Կրթության և գիտության նախարարությունը, «Դաստիարակության հիմնախնդիրների հետազոտման, առողջ ապրելակերպի ձևավորման, թմրամոլության կանխարգելման, երեխաների և երիտասարդության սոցիալ-մանկավարժական աջակցման կենտրոն» դաշնային պետական գիտական հաստատությունը:
Սեմինարի հայեցակարգում նշվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում ՄԻԱՎ-կանխարգելման բնագավառում փորձի հետազոտություններ կատարելու համար: Այսպիսով, ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը 2007թ. հրապարակեց տեղեկատվություն այն մասին, որ UNICEF-ի հետ համատեղ մշակել է հանրապետությունում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի տարածման դեմ պայքարի նոր ծրագիր, որտեղ հատուկ շեշտ է դրվում դեռահասների իրազեկությունը բարձրացնելու վրա: UNICEF-ի հետ նախագծի սահմաններում մշակվել են կրթական ծրագրեր 10-24 տարեկան երեխաների և երիտասարդների համար, որոնք նախատեսված էին ուսումնական հաստատություններում դասավանդելու համար: Այդ դեպքում հատուկ ուշադրություն էր դարձվում բարոյական արժեքների և ընտանիքի քարոզչության վրա»:
Սեմինարանին մասնակցելու են ՌԴ Կրթության և գիտության նախարարության, Մոսկվայի, Սամարայի, Նիժնի-Նովգորոդի և Սանկտ-Պետերբուրգի, ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության, Երևանի և մարզերի` նշված հիմնախնդիրներով զբաղվող մասնագետներ:

3 March 2011 - 11:43 AMT
В Ереване пройдет семинар по проблеме формирования толерантного отношения к ВИЧ – инфицированным людям
4 марта в Российско-Армянском (Славянском) университете пройдет российско-армянский семинар-презентация «Опыт Армении в области профилактики ВИЧ-инфекции и формирования толерантного отношения к ВИЧ-позитивным людям средствами образования и работы с группами риска». Инициаторами проведения семинара являются Московское бюро ЮНИСЕФ, Министерство образования и науки РФ, федеральное государственное научное учреждение «Центр исследования проблем воспитания, формирования здорового образа жизни, профилактики наркомании, социально-педагогической поддержки детей и молодежи».
В концепции семинара отмечается: «Армения представляет интерес для изучения опыта в области ВИЧ-профилактики. Так, Министерством здравоохранения Армении в 2007 году была обнародована информация о том, что совместно с UNICEF разработана новая программа по борьбе с распространением ВИЧ/СПИД в республике, в которой особый акцент ставится на повышение информированности подростков. В рамках проекта с UNICEF разработаны образовательные программы для детей и молодежи от 10-24 лет, рассчитанные на преподавание в учебных заведениях. При этом особое внимание обращается на пропаганду моральных ценностей и семьи». В семинаре будут участвовать 25 российских и армянских специалистов, сообщает пресс-служба РАУ.