Սանկտ Պետերբուրգի Կրոնի պատմության պետական թանգարանում մարտի 10-ից մայիսի 10-ը տեղի կունենա ցուցահանդես՝ նվիրված Ռուսաստանի հայերի պատմությանը: Ցուցահանդեսում ընդգրկված են 18-րդ դարից մինչև 21-րդ դարի սկզբի յուրօրինակ ցուցանմուշներ թանգարանի հավաքածուից և անվանի մոսկովյան լուսանկարիչ Իվան Դեմենտիևսկու աշխատանքները: Ցուցահանդեսը սկսվում է Դեմենտիևսկու՝ Հայաստան կատարած «ֆոտոճանապարհորդությունից», իսկ հետո Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի ժամանակակից կյանքի հետ ծանոթությունից:
Ցուցահանդեսի համար հիմք են կազմում Կրոնի պատմության թանգարանի հավաքածուի հուշարձանները, որոնք ծանոթացնում են ՀԱԵ պատմության, ժամերգության առանձնահատկությունների հետ: Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են շուրջ 120 ցուցանմուշներ՝ սրբապատկերներ, եկեղեցական պարագաներ, հոգևորականների հանդերձներ, գրքեր, արխիվային փաստաթղթեր և այլն:
Ցուցահանդեսի առանձին բաժին են կազմում Ռուսաստանի հայկական սփյուռքը ներկայացնող հուշարձանները: Հատուկ տեղ է հատկացված ռուս-հայկական փոխհարաբերությունների պատմությանը և դրանց մեջ մեծ դեր խաղացած Լազարևների տոհմին:

В петербургском Государственном музее истории религии с 10 марта по 10 мая пройдет выставка, посвященная истории и культуре армян в России. В состав выставки вошли уникальные экспонаты XVIII – начала XXI века из собрания музея и работы известного московского фотографа Ивана Дементиевского. В частности выставка начинается с «фотопутешествия» Ивана Дементиевского в Армению, а затем его знакомства с современной жизнью армянской общины в Санкт-Петербурге.
Основу выставки составляют памятники из собрания Музея истории религии, знакомящие с историей, организационными и богослужебными особенностями Армянской Апостольской церкви. В состав выставки вошло около 120 экспонатов – иконы, живописные полотна, церковная утварь, облачения священнослужителей, книги, архивные документы.
Специальный раздел составляют памятники, иллюстрирующие жизнь армянской диаспоры в России. Особое место на выставке отведено истории российско-армянских взаимоотношений и сыгравшему в них немаловажную роль роду Лазаревых.