7 March 2011 - 08:32 AMT
2010 թվականի նոյեմբերին Մոսկվայի առաջատար բուհերի հայկական ուսանողական համայնքների ներկայացուցիչների համար միասնական կազմակերպության ստեղծման մասին որոշում ընդունվեց, որի արդյունքը դարձավ մարտի 4-ին ՄՄՀՊԻ Հայկական միության նախագահ Հենրի Սարդարյանի գլխավորությամբ Ասոցիացիայի ստեղծումը: Կազմակերպության մեջ մտնում են այնպիսի բուհերի ուսանողներ, ինչպիսիք են ՌԴ կառավարությանն առընթեր ՖԱ, ՌԴ նախագահին առընթեր ԺՏ և ՊԾՌԱ, ՏԲԴ – ԱՀՀ, Օ.Ե. Կուտաֆինի անվ. ՄՊԻԱ, Պլեխանովի անվ. ՌՏՀ, ՌԴ ԱԳՆ ՄՄՀՊԻ(հ), ՌԴ ԱԳՆ Դիվանագիտական Ակադեմիան, ՌՊՀՀ, ՄՊԼՀ, ՄՄԱՊՀ, Պիրոգովի անվ. ՌՊԲՀ, ՄՊՀ` որպես դիտորդ:
Հանդիպման ընթացքում ընդունվեց կանոնադրությունը, որտեղ շարադրված են հիմնական դրույթները, մասնակիցների կազմը, կանոնները, ինչպես նաև կառուցվածքն ու իրավակազմակերպչական ձևը: Դրանից բացի ստորագրվեց հուշագիր: Այդ փաստաթղթերը ծրագրվում է մոտ ժամանակներս գրանցել ՌԴ Արդարադատության նախարարությունում: Կազմակերպման նպատակը Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կապերի զարգացումն ու բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդումն է, Մոսկվայի հայ երիտասարդության համախմբումը, ուսանողների ակտիվ հասարակական գործունեության համար պայմանների ստեղծումը:
Յուրաքանչյուր բաժին պարտավոր է մեկ տարվա միջոցառումների ծրագիր մշակել, որն ընդհանուր քվեարկության կառաջադրվի, դրա ընդունումից հետո կկազմվի կազմակերպության բյուջեն, հաղորդում է Ասոցիացիայի մամլո ծառայությունը:

7 March 2011 - 08:32 AMT
В ноябре 2010 года было принято решение о создании единой организации для представителей армянских студенческих общин ведущих вузов Москвы, итогом которого и стало создание 4 марта Ассоциации во главе с президентом Армянского Сообщества МГИМО Генри Сардаряном. В Организацию входят студенты таких вузов, как ФА при правительстве РФ, РАНХиГС при президенте РФ, НИУ – ВШЭ, МГЮА им. О.Е. Кутафина, РЭУ им. Плеханова, МГИМО(у) МИД РФ, Дипломатическая Академия МИД РФ, РГГУ, МГГУ, МГУКИ , РГМУ им. Н. И. Пирогова , МГУ в качестве наблюдателя.
В ходе встречи был принят устав, где изложены основные положения, состав участников, правила, а также структура и организационно-правовая форма. Помимо этого был подписан меморандум. Эти документы планируется в скором времени зарегистрировать в Министерстве юстиции РФ. Целью организации является развитие связей и укрепление дружественных отношений между Арменией и Россией, консолидация армянской молодежи Москвы, создание условий для активной общественной деятельности студентов.
Каждый департамент обязан разработать план мероприятий на год, который будет предоставлен на общее голосование, после его принятия будет составлен бюджет организации, сообщает пресс-служба Ассоциации.