Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի նախաձեռնությամբ սկսվել են 1827թ. Օշականի ճակատամարտում զոհված ռուս զինվորներին նվիրված հուշահամալիրի բարեկարգման աշխատանքները: Այդ ճակատամարտի արդյունքում Արևելյան Հայաստանն ազատագրվել է պարսկական լծից և միացել Ռուսաստանին, հաղորդում է Երևանում ՌԴ դեսպանատան մամլո ծառայությունը:
Այդ ժամանակ Օշական գյուղի մոտ տեղի է ունեցել արյունահեղ պայքար պարսկական գահի թագաժառանգ Աբաս Միրզայի բանակի և գեներալ-լեյտենանտ Ա. Ի. Կրասովսկու հրամանատարությամբ ռուսական ռազմական ջոկատի միջև: Օշականի մոտ տարած հաղթանակը հավերժացվել է 1833-1834թթ. հուշարձանով` ի պատիվ զոհված ռուս զինվորների:

9 March 2011 - 10:52 AMT
По инициативе посла России в Армении Вячеслава Коваленко начались работы по благоустройству памятного комплекса русским воинам, павшим в Ошаканской битве 1827 года, в ходе которой Восточная Армения была освобождена от персидского ига и присоединена к России, сообщает пресс-служба посольства РФ в Ереване.
Тогда у древней армянской деревни Ошакан произошло кровопролитное сражение между армией наследника персидского престола Аббаса-Мирзы и русским войсковым отрядом под командованием генерал-лейтенанта А.И.Красовского, спешившим на помощь Первопрестольному Эчмиадзину, осажденному персидскими войсками. Победа при Ошакане была увековечена в 1833-1834 гг. памятником в честь павших русских воинов.