Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը մարտի 12-ին հանդիպել է հայ բլոգերների հետ: Հանդիպմանը շոշափվել են որոշ բուհերի ռեկտորների նշանակման, դպրոցական դասագրքերի, ավագ դպրոցի, դպրոցներում մշակութային դաստիարակության, կոռուպցիայի, հայկական կրթական համակարգի, լեզվի պետական տեսչության հարցերը: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին բլոգեր Տիգրան Քոչարյանը, հանդիպման նախաձեռնությունը երկկողմանի էր, քանի որ անցյալ տարի նույնպես եղել են նման հանդիպումներ, և հետաքրքիր է եղել, թե հիմա ինչ իրավիճակ է բլոգոսֆերայում և ինչպիսի նոր հարցեր են ծագել: Նրա խոսքերով, հանդիպումը բավական երկար է տևել` մոտավորապես 3.5 ժամ, և նախարարը համբերատարությամբ պատասխանել է բոլոր հարցերին, մարդիկ կիսվել են ամենանվիրականով, շատ հարցեր, որոնք քննարկվել են, ենթակա չեն հրապարակման: «Չգիտեմ` ինչպես նախարարը, բայց ես հանդիպումից հաճույք ստացա: Հանդիպման ավարտին նա շատ հոգնած տեսք ուներ, բայց պատվով դիմացավ այդ ամենին»,- ասել է Քոչարյանը:
«Կարծում եմ, որ հաջորդ անգամ նույնպես կհանդիպի: Ես որպես բլոգեր ողջունում եմ նման նախաձեռնություններն ինչպես նախարարի, այնպես էլ վարչապետի կողմից, որի հետ վերջերս տեղի է ունեցել նման հանդիպում»,- ասել է Քոչարյանը: Նրա կարծիքով, ճիշտ է այդ ոչ մեծ տեղեկատվական դաշտի վրա ուշադրություն դարձնելը, որովհետև բլոգերները հիմա ներկայացնում են և Facebook-ը, և Twitter-ը: Նա հավելել է նաև, որ այդ այլընտրանքային տեղեկատվական դաշտն ազդում է հասարակական կարծիքի վրա: «Հնարավոր է, այդ ազդեցությունն այնքան մեծ չէ, որքան հեռուստատեսության ազդեցությունը, բայց արդեն կարող է մրցել տպագիր մամուլի հետ: Դրան ուշադրությունը չդարձնելը ճիշտ չէ»,- նկատել է բլոգերը: Նա նաև հավելել է, որ նման հանդիպումներն օգտակար են նրանով, որ տեղեկատվությունն առանց զտումների և օգնականների հասնում է կոնկրետ պաշտոնյաներին, և օգտակար կլիներ, որպեսզի այլ կառույցներ նույնպես մտածեին այդ մասին: Քոչարյանը նշել է, որ երբ խնդիր է լինում և տարածվում բլոգերում ու Facebook-ում, պետական կառույցներն ընդհանրապես չեն արձագանքում:
Քոչարյանը հույս է հայտնել, որ նման հանդիպումներն ավանդական են դառնալու: «Կփորձեմ իմ կողմից ինչ-որ հանդիպումներ կազմակերպել այլ նախարարների հետ»,- հավելել է նա:

Министр образования и науки Армении Армен Ашотян встретился 12 марта с армянскими блогерами. На встрече были затронуты последния назначения ректоров некоторых вузов, вопросы школьных учебников, старшей школы, культурного воспитания в школах, коррупции, развития армянской образовательной системы, в каком направлении будет она идти, государственной инспекции по языку. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net блогер Тигран Kочарян, инициатива по проведению встречи была двухсторонняя, так как в прошлом году уже была такая встреча, и стало интересно, какая сейчас ситуация в блогосфере, и какие новые вопросы накопились к министру. По его словам, встреча продлилась довольно долго, примерно 3,5 часа, и министр терпеливо отвечал на все вопросы и претензии, люди делились самым сокровенным, очень многие вопросы, которые были обсуждены, не предназначаются для публикации. “Я получил удовольствие от встречи, не знаю, как министр. В конце встречи он был выжат как лимон, но с честью выдержал все это”,- заметил Кочарян.
“Думаю в следующий раз тоже встретиться. Я, как блогер, приветствую такие инициативы, как со стороны министра, так и со стороны премьер-министра, с которым тоже недавно прошла подобная встреча”, – отметил Кочарян. По его мнению, правильно обращать внимание и на эту небольшую часть информационного поля, потому что блогеры сейчас представляют и Facebook, и Twitter. Он добавил, что это альтернативное информационное поле, которое сформировалось в Армении и развивается, влияет и на общественное мнение. “Может это влияние и не такое большое, как влияние телевидения, но уже может конкурировать с печатной прессой. Не обращать внимания на это неправильно”, – заметил блогер. Он также добавил, что подобные встречи полезны и тем, что без всяких фильтраций и помощников информация доходит до конкретных чиновников, и было бы полезно, чтобы другие структуры также задумались бы об этом. Кочарян заметил, что когда появляется проблема и распространяется в блогах и Facebook-е, госструктуры или вообще не отвечают на это, или отвечают как-то коряво, что приводит к еще большим проблемам.
Кочарян выразил надежду, что подобные встречи станут традиционными. “Я постараюсь со своей стороны организовать еще какие-то встречи по насущным проблемам с другими министрами”,- добавил он.