14 March 2011 - 17:32 AMT
1915-ին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունների ճանաչումը շատ երկար գործընթաց է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Ստամբուլի համալսարանի պրոֆեսոր Չինգիզ Աքթարը 2007-ին սպանված հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի հիշատակին նվիրված երեկոյի ժամանակ: Նա նշել է, որ շատ կարևոր է, որպեսզի թուրքական հասարակությունը հասկանա, թե ինչ է տեղի ունեցել, որ Թուրքիայի մտավորականությունը նպաստում է հասարակության իրազեկմանը և «իրականության ընկալմանը»: Այն հարցին, թե ճանաչում է նա անձամբ Հայոց ցեղասպանությունը, Աքթարը նշել է. «Ես ճանաչում եմ, բայց կարևոր է, որպեսզի ճանաչի թուրքական հասարակության մեծամասնությունը»:
Աքթարը, որը Հրանտ Դինքի ընկերն է, նաև նշել է, որ Հրանտ Դինքն առաջիններից է եղել, որը մեկնարկ է տվել հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացմանը: Նրա խոսքերով, «Ակոսի» միջոցով Դինքն օգնել է թուրքերին ճանաչել հայկական իրականությունը, իսկ հայերին` թուրքական: «Այն, որ մենք այսօր գտնվում ենք Հրանտ Դինքի հիշատակի երեկոյին, հայ և թուրք հասարակությունների միջև երկխոսության շարունակություն է»,- ասել է նա:
Հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքն սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին 17-ամյա ազգայնական Օգյուն Սամասթի կողմից թերթի գրասենյակի մոտ Ստամբուլում: Ավելի վաղ Դինքը դատապարտվել էր 6 ամսվա ազատազրկման Թուրքիայի ՔՕ 301-րդ հոդվածով «ազգային ինքնագիտակցությանն» անպատվելու համար, քանի որ նա հիշատակել էր 1915-1923 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության մասին: Դինքի հուղարկավորությանը հունվարի 23-ին Ստամբուլում հավաքվել էր մոտ 100 հազար մարդ, ովքեր իրենց ձեռքերում կրում էին «Մենք բոլորս Հրանտ Դինք ենք», «Մենք բոլորս հայ ենք» ցուցապաստառները:

Признание событий 1915 года в Османской империи для турецкого общества очень долгий процесс. Об этом заявил корреспонденту агентства PanARMENIAN.Net профессор Стамбульского университета Чингиз Актар на вечере посвященном памяти убитого в 2007 году редактора армяно-турецкой газеты «Акос» Гранта Динка. Он отметил, что очень важно, чтобы турецкое общество поняло, что произошло, и добавил, что интеллигенция Турции способствует осведомлению общества и “принятию реальности”. На вопрос, признает ли он сам лично Геноцид армян, Актар ответил: “Я признаю, но важно, чтобы это признало большая часть турецкого общества”.
Актар, который являлся другом Гранта Динка, также отметил, что Грант Динк был одним из первых людей, кто дал старт диалогу между армянским и турецким народами. По его словам, посредством армянской газеты “Акос” Динк помогал туркам узнать об армянской реальности, а армянам – о турецкой. “То что мы сегодня находимся на вечере памяти Гранта Динка является продолжением диалога между армянским и турецким обществами”, – добавил он. По его словам, этот диалог является продолжительным процессом, и в этом контексте Актар выразил надежду, что с каждым днем диалог между двумя народами будет углубляться. При этом он заметил, что общества Армении и Турции, то есть артисты, журналисты, академики, спортсмены постоянно поддерживают контакты.
Редактор армяно-турецкой газеты «Акос» Грант Динк был убит 19 января 2007 года у здания редакции в Стамбуле. Обвиняемый в убийстве Гранта Динка 18-летний Огюн Самаст в ходе разбирательства признан совершеннолетним на момент убийства. На одном из заседаний выяснилось, что непосредственным исполнителем заказа был совсем другой человек. После убийства Гранта Динка Турцию покинул нобелевский лауреат Орхан Памук, которому также угрожали физической расправой.