Այսօր Երևանում ներկայացվել է «Հայաստանյան արհմիություններ. Խնդիրներ, մարտահրավերներ ու կարիքներ» խորագրով զեկույցը: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներն է հայտարարել APR Group իրավապաշտպան երիտասարդական հասարակական կազմակերպության աշխատակից Լիանա Բալյանը, որը մասնակցել է զեկույցի կազմմանը, զեկույցի նպատակն է ներկայացնել այն խնդիրները, որ ունեն արհմիությունները Հայաստանում, պարզել նրանց գործունեության հիմնական ուղղությունները:
«Եթե նախկինում արհմիությունները հիմնականում զբաղվում էին սոցիալական բարիքների բաշխմամբ և վերահսկողություն էին իրականացնում աշխատանքի պայմանների հանդեպ, ապա այսօր պատկերն այլ է: Արհմիությունները կորցրել են երբեմնի հեղինակությունը»,-ասել է նա: Նա նշել է նաև, որ այսօր ՀՀ տարածքում արհմիության անդամ է հանդիսանում մոտ 251 հազար մարդ, ինչը կազմում է աշխատողների ընդհանուր թվի 23,4 տոկոսը:
Լիանա Բալյանն ընդգծել է նաև, որ արհմիությունների աշխատանքին խանգարող հիմնական գործոններն են երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը, աշխատատեղերի պակասը, չկայացած ժողովրդավարությունն ու հանրության պասիվությունը:

15 March 2011 - 11:01 AMT
Сегодня в Ереване был представлен отчет «Армянские профсоюзы: проблемы, вызовы и нужды». Как сообщила на пресс-конференции в Ереване сотрудница APR Group правозащитной молодежной общественной организации “Свободное общество”, которая участвовала в составлении отчета Лиана Балян, цель отчета – познакомиться с проблемами, связанные с деятельностью профсоюзов в Армении, выяснить основные направления их деятельности.
«Если раньше профсоюзы в основном занимались распределением социальных благ и осуществляли контроль в области труда, то сегодня картина несколько иная. Эти структуры потеряли авторитет», – сказала она. При этом сотрудница правозащитной организации отметила, что сегодня на территории Армении членами профсоюзов являются свыше 251 тысяч человек, что составляет 23.4% общего числа трудящихся.
Лиана Балян также подчеркнула, что основными факторами препятствующими работе профсоюзов это – социально-экономическое положение страны, проблема отсутствия рабочих мест, несостоявшаяся демократия, и пассивность общества.