15 March 2011 - 14:54 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն այսօր ընդունեց Դանիայի վիճակագրական ծառայության նախագահ Յան Պլովզինգի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Ստեփան Մնացականյանը:
Զրուցակիցները քննարկեցին Եվրամիության «Թվինինգ» ծրագրի հետ կապված հարցեր, որն իրականացվում է Դանիայի ղեկավարությամբ եւ որի նպատակը Հայաստանի վիճակագրական համակարգի ներդաշնակեցումն է ԵՄ չափանիշներին: Փոխվարչապետը ՀՀ կառավարության անունից շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի իրականացման համար եւ ողջունեց դրա մեկնարկը:
Կողմերն ընդգծելով ծրագրի կարեւորությունը` արձանագրեցին, որ այն Հայաստանի վիճակագրական համակարգում նոր, որակական բարեփոխումների սկիզբ կլինի:
Հյուրերը տեղեկություններ ներկայացրին Դանիայում վիճակագրական համակարգի վերաբերյալ` մասնավորապես նշելով, որ վիճակագրական տվյալները Դանիայում հիմնականում ստացվում են վարչական ռեգիստրների միջոցով: Դրանց ներդրման համար թեեւ պահանջվել է տարիների աշխատանք, սակայն ներկայումս տվյալներն ամբողջական են, մատչելի, եւ ստանալու համար շատ ժամանակ չի պահանջվում: Հյուրերը մասնավորապես նկատեցին, որ Դանիայում, օրինակ, մարդահամարի անցկացման համար մեծ գումարներ եւ վարչական ջանքեր չեն պահանջվում:
Ա. Գեւորգյանը եւս տարբեր ոլորտների զարգացման համար կարեւորեց վարչական ռեգիստրների լիարժեք համակարգի առկայությունը: ՙՄենք պետական համակարգի զարգացման մի փուլում ենք, երբ տարբեր ռեգիստրների ձեւավորումն ու գործունեությունը կենսական նշանակություն ունեն: Համաձայն եմ, որ մեկ անգամ պետք է ռեսուրսներ ներդնել, համակարգը ստեղծել, հետո դրանից տարիներ շարունակ օգտվել՚,-նկատեց փոխվարչապետը:
Նա տեղեկացրեց, որ ներկայումս հանրապետությունում աշխատանքներ են կատրավում Բնակչության պետական ռեգիստրն աբողջականացնելու ուղղությամբ:Նշվեց, որ կառավարությունն առաջիկա տարիներին լուրջ ուշադրություն է դարձնելու գյուղատնտեսության զարգացման խնդիրներին, եւ այստեղ եւս լիարժեք ռեգիստրների առկայության անհրաժեշտություն կա: Փոխվարչապետը հյուրերին տեղեկություններ հաղորդեց նաեւ այս տարի աշնանը Հայաստանում անցկացվելիք մարդահամարի վերաբերյալ, հայտնում է տարածքային կառավարման նախարարության մամլո ծառայությունը:

15 March 2011 - 14:54 AMT
Вице-премьер, министр территориального управления РА Армен Геворкян принял делегацию, возглавляемую президентом статистической службы Дании Яном Пловзингом. Во встрече принял участие также председатель Национальной статистической службы Армении Степан Мнацаканян.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с осуществляемой под руководством Дании программой Евросоюза «Twinning», целью которой является приведение статистической системы Армении в соответствие со стандартами ЕС.
Вице-премьер поблагодарил от имени правительства за реализацию программы. Стороны, подчеркнув важность программы, констатировали, что она станет началом новых качественных реформ в статистической системе Армении.
Гости представили информацию о статистической системе Дании, отметив, в частности, что статистические данные в Дании получают в основном через административные регистры. Для сбора данных потребовались годы работы, однако сейчас они целостны, доступны, и для их получения не требуется много времени. Например, для проведения переписи населения в Дании не требуется больших сумм и административных усилий.
Армен Геворкян подчеркнул важность системы административных регистров для развития различных сфер. Он отметил, что мы находимся на той стадии развития государственной системы, когда формирование и деятельность различных регистров имеют жизненно важное значение.
Он сообщил, что в настоящее время в республике ведутся работы по созданию целостного государственного реестра населения. Было отмечено, что правительство в ближайшие годы будет уделять особое внимание проблемам развития сельского хозяйства, и здесь также будет необходимость в целостных, полноценных регистрах.
Вице-премьер сообщил гостям информацию о предстоящей в Армении осенью нынешнего года переписи населения.