«Հայփոստ» ընկերությունը, որն ըստ ՀՀ կառավարության 2011թ. հունվարի որոշման կատարում է թոշակների վճարումները, պետբյուջե է վերադարձրել չվճարված գումարները: Ինչպես մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի վերահսկիչ պալատի ղեկավար Իշխան Զաքարյանը՝ ամփոփելով ՎՊ-ի մարտի 21-ի նիստի արդյունքները, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ում հայտնել են, որ ընկերությունը խստորեն կատարում է կենսաթոշակների վճարման կարգը՝ ղեկավարվելով հետևյալ սկզբունքով՝ կա թոշակառու-կենսաթոշակը վճարվում է:
«Թե որքանով կհաջողվի կարգավորել թոշակառուների ցուցակները, տնտեսել պետական միջոցները, դեռ ստույգ հայտնի չէ: Սակայն 2011թ. հունվար-փետրվարի տվյալները ինքնին խոսուն են: Հայփոստում հաղորդեցին, որ թոշակառուների փետրվարի ցուցակում կար 464 236 մարդ: Կենսաթոշակ ստացել է 444 420 մարդ: Ստացվում է, որ մոտ 19 հազար թոշակառու, որոնց անունները եղել են ցուցակում, չեն ստացել թոշակները: Դեռ հայտնի չէ, թե ովքեր են այն հազարավոր քաղաքացիները, ում անունները եղել են ցուցակում, սակայն նրանք թոշակ չեն ստացել»,-ասել է Զաքարյանը:
Նա հայտարարել է նաև, որ Հայաստանի ղեկավարությունը վճռական է կենսաթոշակների վճարումների համակարգում ստուգումների հարցում և առաջիկայում ՀՀ Վերահսկիչ պալատը ստուգումներ կկատարի ՎՏԲ բանկում, որը նույնպես թոշակներ է վճարում քաղաքացիներին:

Компания “Айпост”, которая согласно решению правительства РА с января 2011 года осуществляет выплату пенсий в Армении, вернула в государственный бюджет невыплаченные суммы пенсий. Как на пресс-конференции заявил глава Контрольной палаты Армении Ишхан Закарян по итогам состоявшегося 21 марта заседания КП, в ЗАО «Айпост» сообщили, что компания строго придерживается правил выплаты пенсий гражданам, руководствуясь принципом «есть пенсионер, есть пенсия».
«Насколько удастся привести в порядок списки пенсионеров, сэкономить государственные средства, пока неясно. Однако данные за январь-февраль 2011 года говорят сами за себя. В компании «Айпост» нам сообщили, что в списках пенсионеров, которым должны были быть выплачены пенсии за февраль, числились 464 тысячи 236 человек. Пенсию получили 444 тысячи 420 человек. Получается, что более 19 тысячам пенсионеров, имена которых были в списке, не были выплачены пенсии. Пока неясно, кем являются тысячи граждан, имена которых были в списках, но которые так и не получили пенсии», – сказал Закарян.
Глава КП заявил, что руководство Армении решительно в вопросе проведения проверок в системе выплаты пенсий, и в ближайшее время КП осуществит проверки в Банке ВТБ, который также выплачивает пенсии гражданам Армении.
Как отметил Захарян, КП намерена довести до конца начатый процесс проверок в этой сфере, поскольку выделения пенсий и пособий составляют 30% от общего госбюджета.